materiał promocyjny

Dbaj o oczy, czyli jak prawidłowo oświetlić miejsce pracy

Oświetlenie
fot. dom.pl Zmysł wzroku jest szczególnie wrażliwy na działanie światła, zbyt ciemne powoduje jego nadwyrężanie, zbyt jasne jego zmęczenie. Szczególnie ma to znaczenie przy oświetleniu miejsca pracy. Jak więc zadbać o jego prawidłowe oświetlenie?
istotne.pl 1 mieszkanie, oświetlenie, biuro, miasto legnica

Reklama

Najważniejsze światło naturalne

Jest ono najbardziej naturalne dla naszego wzroku, dlatego o ile to możliwe na pokój do pracy należy wybierać pomieszczenia o witrynach południowych i zachodnich, gdzie światło naturalne jest najdłużej. Biurko należy tak ustawić, by światło padało z tyłu. Zapewnia to odpowiedni komfort czytania, przy pisaniu nie powstają cienie. Takie ustawienie nie jest jednak wskazane w przypadku korzystania z komputera, światło dzienne będzie odbijało się w monitorze powodując duży dyskomfort i zmęczenie oczu.

Jak prawidłowo oświetlić miejsce pracy?Jak prawidłowo oświetlić miejsce pracy?fot. dom.pl

Oświetlenie sztuczne

W gabinecie, pokoju do nauki powinno być ono różnorodne i uwzględniać potrzeby poszczególnych miejsc pracy. Oczywiście należy zaplanować oświetlenie ogólne dla całego pomieszczenia. Najlepsze są lampy dające oświetlenie równomierne pozwalające na wykonywanie podstawowych czynności.

Największej staranności wymaga zaplanowanie oświetlenia stanowiska pracy. Przy biurku służącym do czytania i pisania wystarczy lampka stojąca lub na „łapkę” dająca oświetlenie punktowe. Musi być ona ustawiona tak, by przy pisaniu nie powodować cienia, a więc dla osób praworęcznych z lewej strony, a dla osób leworęcznych z prawej strony.

Coraz więcej czasu spędzamy przed monitorem komputera lub laptopa. Chociaż jakość ekranów jest coraz lepsza, to jednak negatywnie wpływają na wzrok, który bardzo się męczy. Częściowo może to zrekompensować właściwe oświetlenie. Po pierwsze powinno być umieszczone za monitorem, po drugie jego siła i barwa powinny być tak dopasowane, by kontrast między światłem monitora był jak najmniejszy.

Jak prawidłowo oświetlić miejsce pracy?Jak prawidłowo oświetlić miejsce pracy?fot. dom.pl

Jak przypominają nam specjaliści z Lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl, szczególnej troski wymaga oświetlenie deski projektowej. Rysunki techniczne wymagają bardzo dużej dokładności. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się niewielkie lampki LED umieszczone na górnej i bocznych krawędziach deski, dzięki temu oświetlenie padające z różnych stron nie będzie powodowało cieni. Trzeba pamiętać, że do pomieszczeń przeznaczonych do pracy zdecydowanie lepsze są żarówki o zimnym, białym świetle, które ma działanie pobudzające.

W miejscu pracy należy zadbać także o inne elementy. Biurko dopasowane wysokością do wzrostu, ergonomiczny fotel zapewniający zachowanie prawidłowej sylwetki zapewnią komfort pracy i uchronią przed dolegliwościami związanymi z pracą siedzącą, jak bóle kręgosłupa, bóle nadgarstków.

Reklama