Dywany – jak o nie właściwie dbać?

Dywany – jak o nie właściwie dbać?
fot. dywante.pl Dobrej jakości dywany to inwestycja na długie lata, a czasem nawet na całe życie. Nadają one mieszkaniu charakterystyczny, przytulny klimatu, swoim fasonem i wzornictwem decydują o charakterze wnętrza, a w przypadku najbardziej ekskluzywnych, ręcznie tkanych modeli stają się chlubą swoich właścicieli.
istotne.pl mieszkanie

Aby jednak dywany faktycznie przez długie lata cieszyły oko nieskazitelnym, miękkim runem i żywymi barwami, musimy poświęcić odrobinę wysiłku na ich pielęgnację. I tutaj podkreślmy jedno, nie ma jednej uniwersalnej recepty na sukces. Zabiegi jakim poddajemy dywany różnią się w zależności od materiału, z jakiego dany dywan został wykonany.

Dywany syntetyczne

Najprościej wygląda sprawa jeśli chodzi o dywany z tkanin syntetycznych, czyli te wykonane z akrylu, polipropylenu, poliamidu lub poliestru. Przede wszystkim materiały te są bardzo odporne na zabrudzenia i posiadają właściwości antystatyczne, zatem w większości przypadków w zupełności wystarczy regularne odkurzanie. Ponadto, jeżeli już pojawi się jakaś uporczywa plama, bez obaw możemy zastosować któryś z dostępnych na rynku specjalistycznych środków chemicznych.

Dywany wełniane

Jeżeli natomiast posiadamy dywany wykonane z wełny, to jak łatwo się domyślić, sprawa lekko się komplikuje. Oczywiście tak samo jak ma to miejsce w przypadku każdego innego dywanu, podstawową procedurą pielęgnacyjną jest odkurzanie. Zabieg ten ma na celu usunięcie z runa gromadzącego się tam kurzu i piasku, które mogłyby spowodować trwałe uszkodzenie włosia, a tym samym pogorszenie walorów wizualnych i użytkowych produktu. Odkurzając dywany wełniane dobrze jest zastosować się do kilku prostych wskazówek. Zagwarantuje nam to dokładne wyczyszczenie powierzchni oraz ochroni ją przed zniszczeniem. Po pierwsze warto zainwestować w specjalną szczotkę z regulowaną długością włosia, która umożliwi nam optymalną pielęgnację kobierca. Po drugie, odkurzanie należy przeprowadzać regularnie, nie dopuszczając do wystąpienia mocnych zabrudzeń. Wreszcie, po trzecie, odkurzać powinno się delikatnym, posuwistym ruchem, nie wywierając na powierzchnię zbytniego nacisku, w przeciwnym bowiem razie można by doprowadzić do uszkodzenia dywanu.

A co jeżeli dywany uleną jakimś poważniejszym zabrudzeniom? Tutaj należy być bardzo ostrożnym! Jak radzi konsultant sklepu z dywanami Dywante, powinniśmy jak najszybciej podjąć próbę usunięcia plamy za pomocą czystego ręcznika lub ściereczki, jeżeli jednak nie da to pożądanego efektu, nie wolno takiego dywanu zbyt mocno szorować. W takiej sytuacji najlepiej będzie oddać go do specjalistycznego, sprawdzonego zakładu.

Dywany jedwabne

Dywany jedwabne to kwintesencja luksusu i, co tu dużo mówić, jedne z najcenniejszych i najdroższych dywanów. Jako takie, wymagają też oczywiście specjalnego traktowania. Bazowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest, podobnie jak w przypadku pozostałych dywanów, odkurzanie. Jeżeli natomiast zdarzy nam się poplamić dywany jedwabne, pod żadnym pozorem nie należy wywabiać plamy za pomocą środków chemicznych. Co najwyżej możemy spróbować usunąć zabrudzenie przesuwając po powierzchni kobierca czystym ręcznikiem, ale przy braku widocznych efektów, powinniśmy czym prędzej oddać go w ręce doświadczonego fachowca.

Dywany – ogólne wskazówki

Poznaliśmy już sekrety pielęgnacji poszczególnych rodzajów dywanów, teraz zatem warto zapamiętać kilka ogólnych, tyczących się wszystkich modeli, wskazówek. Przede wszystkim, jeżeli chcemy aby dywany służyły nam naprawdę długo, musimy rozmieścić je w przemyślany sposób. Należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, gdyż te spowodują blaknięcie włosia, osłabienie jego struktury, a w dalszej perspektywie, szybkie zniszczenie dywanu. Przy tym nie wolno popadać w przeciwną skrajności i, posiadając naprawdę cenne dywany, chować je z obawy przed uszkodzeniem w szafie lub pawlaczu. Da to efekt dokładnie odwrotny do zamierzonego – dywan ulegnie zniszczeniu, pojawią się na nim załamania i przetarcia. Tutaj pamiętajmy o jednym, dywany to przedmioty użytkowe i jako takie, lubią być wyeksponowane w odpowiednio przygotowanym miejscu.

tekst zlecony