Sąsiad molestował jej córkę. Ona utrudniała śledztwo

Sąsiad molestował jej córkę. Ona utrudniała śledztwo
fot. freeimages.com (ekelzarth) Prokuratura Rejonowa w Jaworze zakończyła śledztwo w sprawie molestowania 7-letniej dziewczynki przez 77-letniego sąsiada rodziny, który dzień po tymczasowym aresztowaniu popełnił samobójstwo w zakładzie karnym we Wrocławiu.
istotne.pl prokuratura, sąd, pedofilia

40-letnią matkę dziecka oskarżono o utrudnianie postępowania karnego. Do zdarzenia doszło 18 sierpnia 2014 r. w podjaworskiej wsi, w gminie Wądroże Wielkie. 77-latek, przebywając w przydomowym sadzie, dopuścił się wobec 7-letniej córki swojej sąsiadki czynności seksualnych, polegających na dotykaniu intymnych części jej ciała. Zdarzenie zaobserwowała kobieta z sąsiedniego bloku. Była przekonana, że między starszym mężczyzna a dzieckiem doszło do obcowania płciowego. Natychmiast zabrała dziewczynkę i poinformowała matkę dziecka o tym, co widziała. Uprzedziła, że powiadomi policję.

Kiedy jednak chciała to zrobić, oskarżona próbowała ją powstrzymać, wyrywając telefon z ręki. Co więcej, po przyjeździe policji 40-latka nie chciała ujawnić odzieży dziewczynki, w którą ta ubrana była podczas zdarzenia w ogrodzie. Twierdziła, że dziecka nie przebierała, a także zaprzeczała, jakoby zdarzenie z udziałem Bronisława Sz. w ogóle miało miejsce.

77-latka i matkę dziecka zatrzymano. Dziewczynkę przewieziono do szpitala w Legnicy, gdzie poddano ją badaniu ginekologicznemu. Ustalono, że nie została zgwałcona.

Po badaniu dziecko – decyzją sądu rodzinnego – przewieziono do domu dziecka, w którym dziewczynka była umieszczona już wcześniej wraz ze swoimi siostrami (u matki przebywała z powodu wakacji).

Prokurator ocenił, że oskarżona próbowała pomóc sprawcy w uniknięciu odpowiedzialności karnej. Dlatego 40-latka usłyszała zarzut poplecznictwa. Grozi jej do 5 lat więzienia. Kobieta nie przyznała się do winy.

Zmarłemu (popełnił samobójstwo w więzieniu) Sz. groziło do 12 lat więzienia. Mężczyzna też nie przyznał się do popełnienia przestępstwa. Utrzymywał, że został pomówiony przez swoją sąsiadkę.

Sz. był już wcześniej karany za tego typu przestępstwo. W latach 2009-2011 molestował... starszą siostrę obecnej pokrzywdzonej. Miała ona wtedy 10 lat.

W czerwcu 2012 r. Sz. został skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Zastosowano wobec niego dozór kuratora, 5-letni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej i zobowiązano go do poddania się terapii. Sąd okręgowy utrzymał wyrok w mocy.

Obecna pokrzywdzona w czasie przesłuchania potwierdziła wersję sąsiadki. Sprawą zajmie się sąd w Jaworze.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy/ii