Jak zrobić dobry wywiad?

Dziennikarka prowadząca wywiad
fot. whitepress.pl Przeprowadzenie ciekawego i wartościowego wywiadu jest prawdziwą dziennikarską sztuką. Wielu młodych adeptów tego rzemiosła nie radzi sobie z tego typu rozmowami.
istotne.pl 0 wywiad, dziennikarz, miasto legnica

Reklama

Przez podstawowe błędy, ich wywiady są monotonne, schematyczne oraz nie pokazują odbiorcy żadnych nowości. Jak zatem zrobić dobry wywiad? O czym pamiętać, podczas przepytywania naszego gościa?

Dobry wywiad nigdy nie przeprowadzi się sam. Możesz mieć wyjątkowo barwnego rozmówcę, niezwykle ciekawy temat, ale jeśli sam, jako dziennikarz, nie zadbasz o to, by Twoja rozmowa stała się czytelniczym hitem, to nie masz większych szans na odniesienie sukcesu w tej materii. O czym pamiętać przy prowadzeniu wywiadu?

Po pierwsze: podejrzyj najlepszych

Przede wszystkim musisz zobaczyć, jak wyglądają fachowe i dobrze przeprowadzane wywiady. Pierwsze samodzielne spostrzeżenia wykształcą u Ciebie podstawy do kierowania rozmowy w odpowiednim kierunku. Internet jest przepełniony wywiadami godnymi polecenia. Fachowe i dobrze przeprowadzone rozmowy znajdziemy chociażby na http://www.biztok.pl/wywiady.

Po drugie: osadź wywiad w kontekście

Inaczej – nadaj swojemu wywiadowi temat. Nie możesz przepytywać danego gościa bez żadnej myśli przewodniej. Zastanów się, po co w ogóle zdecydowałeś swojemu rozmówcy zaproponować spotkanie? O co chcesz go zapytać i co chcieliby w danym momencie przeczytać lub posłuchać Twoi odbiorcy?

Po trzecie: zrób research

Prościej mówiąc – przygotuj się. Poszukaj wątków, które urozmaicą Twój wywiad. Nie zaszkodzi również znaleźć czegoś, co zaskoczy samego rozmówcę. Przewertuj jego wypowiedzi, odszukaj słów kluczowych, które z pewnością zostaną przez Ciebie wykorzystane. Dowiedz się również w sposób szczegółowy tego, co dokonała osoba, z którą przeprowadzasz wywiad.

Po czwarte: przygotuj sobie plan

Pewnie istnieją dziennikarze, którzy potrafią spontanicznie zadawać pytania i kierować wywiadem tak, by był on interesujący. Ty, jako osoba początkująca, zapisz sobie wcześniej pytania na kartce. Wywiad do prawdziwa gra, do której potrzebna jest taktyka. Pomyśl jak zacząć, jak skończyć, jak wypełnić swoją rozmowę. Używaj pytań! Nie sugeruj swojemu rozmówcy odpowiedzi! Bądź też dociekliwy, próbuj nieco wyciągnąć od swojego gościa wyjątkowych informacji.

Po piąte: kultura!

Wywiad jest rozmową formalną. Zachowaj więc kulturalny ton i daj odczuć rozmówcy, że darzysz go szacunkiem (niekoniecznie sympatią). Dziennikarz musi być dociekliwy, ale nie wścibski i bezczelny. Pokaż klasę, a tym samym odpłaci Ci się Twój rozmówca.

Po szóste: opanuj stres

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Mimo wszystko musisz być panem sytuacji. W każdej chwili może zdarzyć Ci się wpadka, lub rozmowa zacznie schodzić na tory, które niezupełnie Cię interesują. Bierz wówczas ster we własne ręce i staraj się ratować swój wywiad. Pamiętaj! Ten jest niczym innym, jak sztuką zadawania pytań.

Po siódme: obserwuj rozmówcę, słuchaj go

Nie możesz sztywno trzymać się swojego planu. W każdym wywiadzie dochodzi do sytuacji mniej lub bardziej nieprzewidzianych. Musisz więc reagować, wykorzystywać chwile, które mogą dla Ciebie okazać się korzystne. Słuchaj swojego rozmówcy! Wywiad to rozmowa, więc nie możesz być jej biernym uczestnikiem!

W. Chentkiewicz

Reklama