Senioralny Art Festiwal, czyli arcydzieła tworzone na emeryturze

Senioralny Art Festiwal, czyli arcydzieła tworzone na emeryturze
fot. UM Legnica Artystyczne życie zaczyna się na emeryturze. Legniccy seniorzy właśnie ujawnili ogromne talenty i pasje.
istotne.pl senior

Swoimi dziełami pochwali się podczas pierwszego Senioralnego Art. Festiwalu. Impreza zorganizowana przez Miejską Radę Seniorów odbyła się w czwartek 11 grudnia w pięknej auli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Władysław Rewak od siedmiu lat emerytowany nauczyciel przedmiotów zawodowych w Technikum Samochodowym, inżynier, ścisły umysł zdawałoby się. Ale przez lata nauczycielskiej kariery w głowie tliła się myśl – namalować obraz. I wreszcie na emeryturze to pragnienie się zmaterializowało. – Nie miałem nigdy czasu na malowanie – uśmiecha się pan Władysław. – Dopiero na emeryturze realizuję swoje pasje malarskie.

Pan Władysław rocznie maluje ponad 50 płócien i akwarel. Uśmiecha się, mówiąc, że sam nauczył się malarstwa z książek i programów internetowych. Żona Anna jest zarówno krytykiem, jak i miłośnikiem jego twórczości.

– Nigdy nie przypuszczałam, że ten ścisły umysł ma takie talenty artystyczne – cieszy się pani Anna. – Jego obrazy zawędrowały do Ameryki, Australii. Po prostu są one bardzo dobrym prezentem.

Pani Kazimiera Sinola przed kilku laty wysłała na międzynarodowy konkurs lalkarski jedno ze swoich dzieł. Jedno z pierwszych, jakie uszyła. I sukces. Jej lalka zdobyła drugą nagrodę. – I zaczęła się moja przygoda – mówi pani Kazimiera. – Moja wnuczka ma już całą kolekcję lalek. Sporo ich trafia na różne aukcje. A ten festiwal jest wspaniałą okazją, by zaprezentować swoje dzieła. Nie tworzymy do szuflady – dodaje.

Danuta Przechera, przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów, podkreśla, że ten pierwszy artystyczny festiwal okazał się sukcesem i będzie kontynuowany. – Seniorzy na emeryturze robią nieprzeciętne rzeczy – mówi Danuta Przechera. – Malują, wytwarzają biżuterię, ceramikę, piszą wiersze, uprawiają różne dziedziny twórczości. To trzeba pokazywać.

UM Legnica/ii