Gratka nie tylko dla melomanów

Gratka nie tylko dla melomanów
fot. UM Legnica Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Legnicy i Kameraliści Wrocławscy zapraszają na koncert „Rudolphina 2”.
istotne.pl koncert

W najbliższy piątek 19 grudnia o godzinie 18:00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy (pl. Klasztorny 7) odbędzie się niezwykły koncert „Rudolphina 2”. Będzie to już drugi z cyklu koncertów prezentujących dzieła zgromadzone w bibliotece księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Rudolfa, będącej jednym z najobszerniejszych zbiorów muzycznych XVII-wiecznej Europy. Usłyszymy – pochodzące wyłącznie z rękopisów – utwory religijne przeznaczone na 2 chóry (6-8 głosów) do tekstów z Pisma Świętego. Ich autorami są wybitni kompozytorzy ówczesnej Europy - O. di Lasso, H.L. Hassler czy G. Croce, a także mniej znani – D. Brunetti, R. Giovanelli, A. Agazzari.

Unikatowe motety mistrzów polifonii wykona wrocławski zespół Cantores Minores Wratislavienses pod kierunkiem Piotra Karpety. Poza melomanami z Legnicy usłyszy je tylko publiczność warszawska i wrocławska.

Legnicki koncert odbędzie się dzięki Towarzystwu Przyjaciół Nauk w Legnicy, które udostępniło muzykom rękopisy znajdujące się w jego posiadaniu.

Chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses założony został przez E. Kajdasza w 1966 roku. Pod kierunkiem obecnego dyrygenta Piotra Karpety (od 1991) chór został zmniejszony do 18 śpiewaków, by móc zgodnie z aktualnymi tendencjami wykonawczymi prezentować muzykę dawnych epok. Artyści zespołu występują także w mniejszych składach, od 4 do 12 osób, współpracują z innymi zespołami w Polsce i za granicą, a także występują jako soliści. Repertuar zespołu, liczący ponad 800 pozycji, obejmuje całą muzykę Europy od średniowiecza po muzykę współczesną.

UM Legnica/ii