Legnickie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Legnickie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
fot. freeimages.com (hux) 1 marca przypada święto Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji miasto zostanie oflagowane. 2 marca Legnicka Biblioteka Publiczna (ul. Piastowska 22) organizuje o godzinie 11:00 i 13:00 specjalne prelekcje dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
istotne.pl święto, historia, żołnierze wyklęci

Wciąż bolesną problematykę historyczną zaprezentują Roman Lorenz i Robert Żeleźny, autorzy artykułu zamieszczonego w 35 tomie „Szkiców Legnickich” pt. „Władysław Dybowski »Przemyski« (1892-1947), wiceprezydent Legnicy”.

Roman Lorenz to członek Polskiego Towarzystwa Historycznego, rodowity kresowianin. Popularyzator kultury Kresów, jeden z inicjatorów partnerstwa miast Legnicy i ukraińskiego Drohobycza. Świadek historii, pasjonat polityki historycznej Polski i państw ościennych. Tę pasję – jak mówi – odziedziczył po ojcu, bohaterze walk o odrodzenie Polski w 1918 r. Robert Żeleźny jest doktorem nauk humanistycznych, członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego i Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Legnicy.

W kilku legnickich szkołach temat Żołnierzy Wyklętych podejmowany będzie na lekcjach historii, w audycjach radiowęzłowych, na wystawach i w gazetkach ściennych.

Ponadto w I LO podczas lekcji wychowawczych odbędzie się tygodniowy przegląd filmów poświęconych Żołnierzom Wyklętym, a w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 na 4 marca (godz. 12:00) zaplanowane jest uroczyste otwarcie Izby Pamięci i odsłonięcie tablicy pamiątkowej Armii Krajowej.

UM Legnica/ii