Mamy mobilną zaporę przeciwpowodziową

Mamy mobilną zaporę przeciwpowodziową
fot. UM Legnica Miasto zakupiło mobilną zaporę przeciwpowodziową, która będzie chroniła przed zalaniem domy przy ul. Ścinawskiej i Wałami Rzecznymi. W razie zagrożenia powodziowego zamontowanie tego systemu trwa zaledwie około 20 minut.
istotne.pl powódź, um legnica

Zapora w razie zagrożenia będzie montowana na ulicy Wały Rzeczne w pobliżu wiaduktu kolejowego. Wcześniej w tym miejscu zakładano zabezpieczenia z bali drewnianych i worków z piaskiem. Mobilna zapora jest zdecydowanie łatwiejsza i wygodniejsza w montażu. Składa się z 20 aluminiowych elementów. Można ją ułożyć na wysokość półtora metra. Ten system zabezpieczeń jest bardzo wytrzymały. W razie zagrożenia będą go montowali strażacy i strażnicy miejscy.

2 marca mobilna zapora przeciwpowodziowa została po raz pierwszy próbnie ustawiona na ul. Wały Rzeczne. W prezentacji uczestniczyli też m.in. strażnicy i strażacy, którzy zostali przeszkoleni w sposobie montażu. Koszt tego nowego urządzenia to 50 tys. zł. Elementy zapory będą składowane w magazynie przeciwpowodziowym.

Przypomnijmy, że wzdłuż ulicy Wały Rzeczne przed kilku laty zbudowano w ramach zabezpieczeń przeciwpowodziowych wysoki mur. Istotnym elementem tego systemu jest właśnie mobilna zapora przeciwpowodziowa, ustawiana bezpośrednio na jezdni i chodniku.

UM Legnica/ii