Zasrebrzy się w Legnicy międzynarodowo

Zasrebrzy się w Legnicy międzynarodowo
fot. Krzysztof Gwizdała Legnicki Festiwal Srebro to największy i najważniejszy w Polsce pokaz biżuterii artystycznej i małego designu, organizowany od ponad trzydziestu lat przez Galerię Sztuki w Legnicy.
istotne.pl wystawa, artysta, srebro

Srebrne wydarzenia goszczą w naszym mieście od 28 kwietnia do 7 czerwca. Ich kulminacja przypada w weekend 15-16 maja. W ramach festiwalu corocznie prezentowanych jest około dwudziestu (w tym roku 23) wystaw indywidualnych i grupowych artystów z Polski i zagranicy. Ponadto organizowane są sesje popularnonaukowe, pokazy biżuterii i mody, konkursy i warsztaty złotnicze, koncerty oraz szereg akcji plastycznych i happeningów w różnych przestrzeniach miasta.

- W Legnicy jest wtedy głośno, barwnie i międzynarodowo – mówi Justyna Teodorczyk z Galerii Sztuki. - W sercu miasta eksponowanych jest 1500 obiektów awangardowej biżuterii i małego designu z całego świata. Ale festiwal nie należy tylko do artystów. Wszystkie wydarzenia kierujemy do mieszkańców miasta i regionu, serdecznie ich zapraszając. Wystawy dostępne będą w rynku, w Galeriach: Sztuki, Ring, Pod Przepiórczym Koszem, Niello, Satyrykon, Salonik, a także w Muzeum Miedzi, LCK i holu Starego Ratusza (Teatr Modrzejewskiej). Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest darmowy.

Najważniejszym wydarzeniem cyklu imprez jest wiodąca wystawa: Międzynarodowy Konkursu Sztuki Złotniczej, w tym roku opatrzony tytułem: GRANICE/BOUNDARIES. Tegoroczne jury oceniło 605 prac nadesłanych przez 337 artystów z 42 państw, zakwalifikowało na wystawę wybrane dzieła i przyznało nagrody. Zwycięzców konkursu poznamy podczas ceremonii wręczenia nagród 16 maja w Legnicy.

UM Legnica/ii