Modernizacja systemu ostrzegania i alarmowania ludności

Modernizacja systemu ostrzegania i alarmowania ludności
fot. UM Legnica Cztery nowe syreny elektroniczne zastąpiły urządzenia starszej generacji, czyli syreny wirnikowe.
istotne.pl inwestycja, system, um legnica

Zostały one zainstalowane na dachach budynków w centrum miasta i na osiedlu Piekary. Zadanie to w ramach modernizacji systemu ostrzegania i alarmowania ludności zostało sfinansowane przez miasto kwotą 60 tys. zł.

Syrena elektroniczna to urządzenie alarmowe nowej generacji, składające się z bloku sterującego i modułów głośnikowych. Posiada też zasilanie awaryjne zapewniające pracę urządzenia do dwóch tygodni. Zaletą syren elektronicznych, w porównaniu z syrenami wirnikowymi, jest między innymi możliwość przekazywania komunikatów głosowych w czasie rzeczywistym lub stałych (nagranych) komunikatów głosowych i sygnałów dźwiękowych, łączenie dowolnych dźwięków w tzw. makra, niskie koszty eksploatacji, duża odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Zarówno syreny elektroniczne, jak i syreny wirnikowe sterowane są przez wielosystemową stację bazową umiejscowioną w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego dla Miasta Legnicy. Przypomnijmy, że na osiedlu Kopernika syrena elektroniczna funkcjonuje już od dwóch lat.

UM Legnica/ii