Legnica będzie świętować Niepodległość

Legnica będzie świętować Niepodległość
fot. freeimages.com (hux) Piknik rozpocznie się o godzinie 11:00 i potrwa aż do wieczora. Wspólnie będziemy świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości.
istotne.pl piknik, tadeusz krzakowski, święto niepodległości

Barwny Korowód Niepodległości, zakończony utworzeniem przez legniczan „żywej flagi”, wypuszczenie w niebo ponad tysiąca balonów z życzeniami dla Polski i Legnicy, rekonstrukcje historyczne z mianowania marszałka Piłsudskiego Naczelnikiem Państwa oraz z bitwy Powstania Warszawskiego, rodzinne tworzenie kotylionów, prezentacja wojska i służb mundurowych, koncerty, pokazy i degustacje potraw – to tylko niektóre z atrakcji zaplanowanych na 11 listopada w Legnicy. Tego dnia prezydent Tadeusz Krzakowski serdecznie zaprasza wszystkich legniczan na wielki Piknik Patriotyczny.

Piknik rozpocznie się o godzinie 11:00 i potrwa aż do wieczora. Wspólnie będziemy świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości. Organizatorzy zapraszają całe rodziny, starszych, młodszych i dzieci, bo na Pikniku każdy znajdzie coś dal siebie. Wstęp na wszystkie wydarzenia oraz degustacje jest bezpłatny.

Program Pikniku Patriotycznego 11 listopada:

Legnicki Rynek

 • 11:00 – Przysięga klas mundurowych ZSO nr 3 w Legnicy
 • 13:00 – Prezentacje m.in. sprzętu i wozów bojowych 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz służb mundurowych: Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, placówki Straży Granicznej w Legnicy, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Głogowie i Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.
  Będzie można z bliska obejrzeć m.in. Schengenbus – specjalistyczny pojazd Straży Granicznej, tzw. mobilne przejście graniczne, wyposażone w sygnalizator skażeń promieniotwórczych oraz wykorzystywane przez wojsko i służby ratownicze wozy patrolowe, bojowe, gaśnicze itp.
 • 13:00 – Paintball – zabawa organizowana przez ZSO nr 3 w Legnicy
 • 13:30 – Grochówka dla legniczan (przygotowana przez restaurację Ratuszowa będzie wydawana obok stoisk wojskowych)
 • 13:30 – Familijne warsztaty robienia kotylionów (Galeria Satyrykon)
  Warsztaty są idealną propozycją dla pełnych kreatywności legniczan: dzieciaków, młodzieży, dorosłych i seniorów. Z materiałów dostępnych w Galerii Satyrykom będzie można wykonać kolorowe dekoracje, które zostaną później zaprezentowane na legnickim Rynku.
 • 14:15 – Rekonstrukcje historyczne. Harcerze zapraszają na inscenizację mianowania marszałka Józefa Piłsudskiego na Naczelnika Państwa (1918 r.) oraz inscenizację bitwy Powstania Warszawskiego (1944 r.)
 • 14:30 – Korowód Niepodległości z Rynku do placu Mariackiego
  Przemarsz z Rynku pod Kościół Marii Panny. W trakcie – tańce, śpiewy, gra na instrumentach, rozdawanie chorągiewek i kotylionów. Każdy może, a wręcz powinien się przyłączyć. Na zakończenie korowodu jego uczestnicy oraz wszyscy chętni otrzymają białe oraz czerwone kartki i wspólnie utworzą wielką „żywą flagę”. Flaga zostanie uwieczniona na pamiątkowej fotografii, wykonanej z wieży kościoła mariackiego.
  W przedsięwzięcie włączą się m.in. Zespół Pieśni i tańca „Legnica”, Chór Madrygał, Centrum Seniora, Chór Dziecięcy ze Szkoły Podstawowej nr 16. Teatr Avatar oraz legniccy harcerze
 • 15:30 – Życzenia dla Polski i Legnicy – wypuszczenie w niebo ponad tysiąca balonów z życzeniami
 • 16:30 – Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, inscenizacja legendy o św. Marcinie, degustacja gęsiny
  Przedstawiciele Centrum Seniora przy Legnickim Centrum Kultury rozdadzą śpiewniki i będą zachęcać legniczan do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, razem m.in. z Chórem Madrygał i Zespołem Pieśni i Tańca „Legnica”.
  Ta część pikniku będzie związana także z obchodami dnia św. Marcina. Seniorzy zaprezentują inscenizację „Na podwórzu u gospodarza”, nawiązującą do tradycji Dnia Świętego Marcina, staropolskimi sposobami wywróżą zimową aurę oraz rozdadzą legniczanom pieczoną gęsinę, przygotowaną przez restaurację Ratuszowa
 • 17:15 – Pokaz w wykonaniu Teatru Avatar – widowisko łączące taniec i żonglerkę z ogniem

Plac Mariacki

 • 13:15 – Życzenia dla Polski i Legnicy – wypisywanie życzeń na ponad tysiącu, wypełnionych helem balonów
 • 15:00 – Żywa flaga: zbiorowe zdjęcie legniczan wykonane z wieży Kościoła Mariackiego.

Letia Business Center (ul. Rycerska 24)

 • 15:30 – „Wygraj wolność” – Uroczysty koncert Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy. Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna ZSM, zespoły kameralne instrumentów dętych ZSM, Chór Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. oraz soliści: Aleksandra Koczurko, Paweł Orłowski i Nikola Warda.

Kino Piast

 • 16:00 – Projekcja filmu „Gotowy z nami staniesz”. Film został zrealizowany przez młodzież z legnickich szkół. Powstał dla uczczenia 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Produkcja: Poczta Harcerska Azymut 95 (Legnica), Muzeum Techniki i Motoryzacji (Legnica).

Restauracja Rynek 10

 • 13:00-16:00 – Degustacja pieczonego udźca wieprzowego serwowanego z zasmażaną kapustą.

ego LCK/UM Legnica/ii