Prokuratura: pensjonariusze DPS-u nienarażeni na niebezpieczeństwo

Prokuratura: pensjonariusze DPS-u nienarażeni na niebezpieczeństwo
fot. freeimages.com (ekelzarth) Prokuratura Rejonowa w Legnicy postanowiła odmówić wszczęcia śledztwa w sprawie narażenia pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu w grudniu 2014 r. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
istotne.pl prokuratura

Chodziło o podejrzenie zatrucia pokarmowego, do jakiego dojść miało 5 grudnia 2014 r. na terenie tej placówki. Prokuratura czynności w tej sprawie prowadziła z urzędu po publikacjach, jakie 10 grudnia 2014 r. ukazały się w lokalnych mediach.

Po zgromadzeniu i analizie informacji uzyskanych z DPS w Legnickim Polu, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legnicy i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy stwierdzono, że nie można jednoznacznie określić przyczyny wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego u pensjonariuszy DPS-u.

Badania przeprowadzone przez legnicki sanepid wykluczyły zatrucie bakterią o charakterze pokarmowym, której źródłem byłoby pożywienie dostarczane przez zatrudnioną przez DPS firmę. Bardzo natomiast prawdopodobnym wydaje się wirusowe źródło infekcji. Ustalono też, że śmierci dwóch pensjonariuszek domu pomocy nie można wiązać z występującymi u mieszkańców ośrodka objawami. Przyczyną śmierci dwóch kobiet były czynniki chorobowe o pochodzeniu niezwiązanym z dolegliwościami w postaci biegunki, wymiotów i gorączki. Samo umiejscowienie zgonów w czasie wystąpienia objawów zatrucia u pensjonariuszy nie daje podstaw do przyjęcia, że były one efektem zatrucia pokarmowego. Przeczą temu wyniki sekcji zwłok jednej z kobiet i wywiad lekarski w zakresie schorzeń dotyczący drugiej pacjentki.

Mając na uwadze wszystkie poczynione sprawdzenia, prokurator ocenił, że nie doszło do narażenia pensjonariuszy DPS w Legnickim Polu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy/ii