Legnica zwycięzcą krajowego rankingu najaktywniejszych samorządów ZPP

Legnica zwycięzcą krajowego rankingu najaktywniejszych samorządów ZPP
fot. UM Legnica W rankingu najaktywniejszych samorządów, przeprowadzonym przez Związek Miast Polskich, Legnica zajęła pierwsze miejsce wśród 65 miast na prawach powiatu. Zdobyliśmy ponad 51,5 tys. punktów, a jednocześnie tytuł Dobry Polski Samorząd 2014.
istotne.pl konkurs, ranking, zpp

Nasze miasto zdecydowanie wyprzedziło wielu konkurentów: Słupsk i Nowy Sącz, Rzeszów, Tarnów, Zabrze, Krosno, Dąbrowę Górniczą, Piotrków Trybunalski, Rybnik i Kraków, a także inne powiaty grodzkie na Dolnym Śląsku.

Legnica od wielu lat utrzymuje się w ścisłej czołówce rankingu. Zmagania trwają przez cały rok w trybie online. Ogólnopolski ranking najaktywniejszych powiatów i gmin organizowany jest od dwunastu lat. Nasze miasto plasuje się w jego czołówce. W roku 2013 również Legnicy przypadło zwycięstwo. Za 2012 rok zdobyliśmy trzecie miejsce, za 2011 – czwartą pozycję, w 2010 – trzecią, w 2009 – szóstą. W latach 2006, 2007 i 2008 byliśmy na drugim miejscu, a jeszcze wcześniej – na 8 i 14.

Samorządy sklasyfikowane w rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według kilkudziesięciu kryteriów w kilku grupach tematycznych, takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań ekoenergetycznych, proekologicznych, prozdrowotnych, udzielania pomocy społecznej, rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu, wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej, współpraca krajowa i międzynarodowa oraz działania promocyjne.

W 2014 roku Legnica uzyskała m.in. 6 000 punktów za wykorzystane środki inwestycyjne pochodzące ze źródeł zewnętrznych, 4 000 punktów za tworzone pracownie informatyczne, 2 000 za środki finansowe pozyskane z krajowych źródeł zewnętrznych, 3 000 za instytucje wspierające rozwój przedsiębiorczości, 3 000 za wielkość wydatków na szkolenia, 2 920 za rozwiązania ekoenergetyczne i proekologiczne, 2 620 za oznakowane ścieżki rowerowe, 1 500 za stypendialne wspieranie zdolnej młodzieży.

Ten ogólnokrajowy ranking, prowadzony przez Związek Powiatów Polskich, oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie online.

UM Legnica/ii