Rekonstrukcja portretu według Gierlaka

Rekonstrukcja portretu według Gierlaka
fot. UM Legnica Wystawa prac Łukasza Gierlaka „Rekonstrukcja portretu” czynna będzie już w środę 7 stycznia w legnickiej Galerii Sztuki. Jej wernisaż odbędzie się zaś w piątek 9 stycznia o godz. 18:00. Wstęp wolny.
istotne.pl galeria, wystawa

Celem twórczych poszukiwań artysty jest próba stworzenia za pomocą środków plastycznych ciekawej formy portretu oscylującego pomiędzy abstrakcją a figuratyzmem. Konwencja tego typu przedstawienia nawiązuje do skomplikowanej choroby neurologicznej, zwanej agnozją twarzy, niewiedzy, która przy odpowiednich zabiegach percepcyjnych pozwala ujrzeć widzowi rozwiązanie: portret. Agnozja twarzy, inaczej: ślepota twarzy lub prozopagnozja to dolegliwość objawiająca się stanem zaburzonej zdolności rozpoznawania twarzy. Ludzie z tą dolegliwością rozpoznają poszczególne jej części, jednakże nie potrafią poskładać ich w spójną całość. W skrajnych przypadkach nie wiedzą, czym właściwie jest twarz (agnozja amorficzna).

PlakatPlakatfot. UM Legnica

Łukasz Gierlak ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Jaworze oraz Studium Reklamy Wizualnej w Świdnicy. Absolwent Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem w 2013. Wychowanek pracowni prof. W. Lupy oraz dr. Ł. Huculaka. Realizował dyplom w Laboratorium litografii pod kierunkiem prof. P. Frąckiewicza oraz w pracowni Projektowania graficznego u prof. J.J. Aleksiuna. W latach 2009-2011 studiował rysunek zawodowy u prof. E. Geta-Stankiewicza. Jego cykl dyplomowy ,,Agnozja twarzy” został uhonorowany nagrodą prezydenta Gdańska na konkursie Najlepszych Dyplomów 2013 w Gdańsku oraz wyróżnieniem pracy dyplomowej na macierzystej uczelni.

UM Legnica/ii