Koniec abolicji w ZUS-ie

Koniec abolicji w ZUS-ie
fot. www.zus.pl Jak informuje rzeczniczka legnickiego oddziału ZUS Emilia Nowakowska, osoby z zaległościami wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 15 stycznia mogą korzystać z tzw. abolicji.
istotne.pl zus, abolicja

Ustawa abolicyjna obowiązuje tylko do 15 stycznia 2015 r. i do tego terminu można składać wnioski w sprawie umorzenia. Z abolicji mogą skorzystać osoby posiadające zaległości z tytułu składek na własne ubezpieczenia w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r., obecnie prowadzące działalność, a także te, które zaprzestały jej prowadzenia. Umorzeniu podlegają jedynie tzw. składki własne osób prowadzących pozarolniczą działalność. Umorzenie nie dotyczy składek za pracowników.

Jedynym wymaganym dokumentem jest poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności, a w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, gdy należność podlegająca abolicji dochodzona jest egzekucyjnie, oprócz wniosku o umorzenie należy złożyć dodatkowy formularz i oświadczenie niezbędne do udzielenia pomocy de minimis. Wniosek, formularze, oświadczenia, a także ulotki informacyjne o abolicji dostępne są w placówkach ZUS oraz na stronie www.zus.pl. Wniosek można złożyć w ZUS osobiście lub przesłać pocztą.

W okresie obowiązywania abolicji, tj. od 15 stycznia 2013 r., do legnickiego Oddziału trafiło już 2 118 wniosków.

ZUS/UM Legnica/ii