„Fotograf” najlepszym filmem w rankingu „Kina”

„Fotograf” najlepszym filmem w rankingu „Kina”
fot. freeimages.com (Egahen) Miesięcznik „Kino” w swym październikowym numerze opublikował ranking najlepszych nowych polskich filmów fabularnych.
istotne.pl kino, film, fotografia, waldemar krzystek

Zdaniem uznanych krytyków filmowych (Barbary Hollender, Bożeny Janickiej, Krzysztofa Kwiatkowskiego, Tadeusza Lubelskiego, ks. Andrzeja Lutera, Zdzisława Pietrasika, Anity Piotrowskiej i Tadeusza Sobolewskiego) najwyższe noty należą się legnickiemu filmowi Waldemara Krzystka „Fotograf”. W skali od 1 do 5 otrzymał on sześć piątek i dwie czwórki, ze średnią ocen – 4,7. Na drugim miejscu znalazł się film Wojciecha Smarzowskiego „Pod Mocnym Aniołem” (4,5), a na trzecim – „Bogowie” Łukasza Palkowskiego (4,4).

Warto w tym kontekście zacytować wielce interesującą wypowiedź Tadeusza Sobolewskiego („Kino”, nr 10, 2014.):

Film zarazem osobisty i dziejowy, gatunkowy i metaforyczny. Kolejny powrót reżysera do Legnicy, małej Moskwy jego dzieciństwa, gdzie przekonał się, że naród zdobywców kosmosu jest przeżarty kompleksem niższości, żyje w poczuciu upokorzenia. Bez melodramatyzmu poprzedniego filmu, w konwencji kryminału, thrillera, horroru. Krzystkowi udało się coś, co z trudem przychodzi samym Rosjanom. Poprzez historię maltretowanego dziecka, u którego nastąpiło rozszczepienie osobowości, które nigdy nie mówiło własnym głosem, dotknął imperialnego kompleksu, niemożności wypowiedzenia prawdy o sobie. Ten, który sieje strach, okazuje się słabym, bezradnym dzieckiem. Krzystek ukazał to bez popadnięcia w polska megalomanię, bez śladu rusofobii.

Podczas niedawnych 30 międzynarodowych targów telewizyjnych MIPCOM w Cannes Telewizja Polska prezentowała najnowsze produkcje. W ofercie dla prawie 5 tysięcy kupujących z ponad 100 krajów świata znalazły się m.in. premierowe polskie filmy „Fotograf” i „Służby specjalne”.

UM Legnica/ii