Malarstwo organicznych wykwitów w Galerii Sztuki

Malarstwo organicznych wykwitów w Galerii Sztuki
fot. Daniel Perełkiewicz W legnickiej Galerii Sztuki można oglądać wystawę Daniela Perełkiewicza „Pleśnie, kożuchy, naloty”. Te oryginalne dzieła będą prezentowane do 26 października.
istotne.pl wystawa, malarstwo, grafika

Na wystawie eksponowane jest malarstwo oraz kolaże tworzone z wykorzystaniem zdjęć pleśni, kożuchów, nalotów. Kolaże to ostatnie poszukiwania twórcze artysty, eksperymentalne zarówno w formie, jak i temacie. Jednak motyw nawarstwiania, obrastania, organicznych wykwitów czy zacierania granicy pomiędzy tym, co ładne a odpychające, nie jest nowy dla twórczości Perełkiewicza i obecny jest również na starszych płótnach artysty.

- Pleśnie i różnego rodzaju naloty, które od kilku lat kolekcjonuję w krótkich formach zdjęciowych, przerabiam w różny sposób i wykorzystuję w formach malarskich – mówi artysta. Są one szczególnymi postaciami obiektów i tematów „pogranicznych”, które w sposób bardzo wyjątkowy i naturalny nadają kształt elementom rzeczywistości, niejako mimochodem zmieniając jej obraz i znaczenie. Wydobywają wielobarwność i struktury, powodują, że myślenie o formie rozszerza się, tak po prostu – dodaje.

Daniel Perełkiewicz (rocznik 1977) mieszka i pracuje w Danii. Absolwent Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej w Zielonej Górze. Dyplom w 2003 r. w pracowni malarstwa prof. Stanisława Kortyki. Zajmuje się różnorodnym malarstwem i rysunkiem.