Dawna Legnica: ul. Chojnowska

Dawna Legnica: ul. Chojnowska
fot. zeno.org W kolejnej odsłonie naszego cyklu historycznego prezentujemy dawną ulicę Chojnowską w Legnicy.
istotne.pl historia, sebastian zielonka

Dawna Legnica to piękne miasto o ciekawej i barwnej historii. Przed wojną słynęło z pięknej i interesującej architektury. Jednym z przykładów takiej myśli architektonicznej jest ulica Chojnowska.

Przed II wojną światową ulica ta funkcjonowała pod niemiecką nazwą Heinauerstrasse. Została wytyczona już w epoce średniowiecza i obecnie jest jedną z najdłuższych ulic miasta, ma długość 2613 metrów.

Dziś wyznacza kierowcom drogę na Chojnów i inne miasta regionu w kierunku granicy z Niemcami, a do połowy XX wieku kursowały nią tramwaje, które przeszły już do historii.

Dawny urok ulicy Chojnowskiej możemy podziwiać na starych kartach pocztowych, które przetrwały zawirowania losu.

Ulica Chojnowska na początku XX wiekuUlica Chojnowska na początku XX wiekufot. zeno.org
Pocztówka z 1904 rokuPocztówka z 1904 rokufot. philasearch.com
Pocztówka z 1909 roku z widocznym torowiskiem tramwajowymPocztówka z 1909 roku z widocznym torowiskiem tramwajowymfot. ebay.com
Gościniec przy ulicy Chojnowskiej w 1912 rokuGościniec przy ulicy Chojnowskiej w 1912 rokufot. Wratislaviae Amici
Przemarsz cechów w 1922 r. ulicą ChojnowskąPrzemarsz cechów w 1922 r. ulicą Chojnowskąfot. philasearch.com
Kamienica przy ulicy Chojnowskiej w pierwszej połowie XX w.Kamienica przy ulicy Chojnowskiej w pierwszej połowie XX w.fot. Wratislaviae Amici

Sebastian Zielonka – historyk, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizacja: archiwistyka i dokumentalistyka konserwatorska. Interesuje się historią regionu i życia społecznego Europejczyków w XX wieku. W wolnym czasie podróżuje.