Molestował córkę i spokrewnioną z nim 9-latkę. Usłyszał wyrok: 5 lat więzienia

Molestował córkę i spokrewnioną z nim 9-latkę. Usłyszał wyrok: 5 lat więzienia
fot. B.org 52-latka z powiatu legnickiego skazano na karę łączną 5 lat pozbawienia wolności. Prokurator ocenił wyrok jako słuszny.
istotne.pl prokuratura, sąd, wyrok, pedofilia

Przed złotoryjskim sądem zapadł surowy wyrok wobec 52-letniego mężczyzny z powiatu legnickiego, który w sierpniu ub.r. molestował spokrewnioną z nim 9-latkę, a w roku 2004... swoją własną, 13-letnią wówczas córkę. Mężczyznę skazano na karę łączną 5 lat pozbawienia wolności oraz orzeczono wobec niego środki karne na 10 lat:

zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi osobiście, telefonicznie oraz za pośrednictwem osób trzecich

zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych na odległość mniejszą niż 100 m

obowiązek powstrzymywania się od przebywania w pobliżu szkół, przedszkoli, placów zabaw i innych miejsc zbiorowego przebywania dzieci.

Co więcej, sąd nakazał skazanemu opuszczenie lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzoną córką. Na rzecz drugiej pokrzywdzonej orzeczono nawiązkę w kwocie 10 000 zł.

Akt oskarżenia w tej sprawie do sądu skierowała prokuratura ze Złotoryi. Zawiadomienie o przestępstwie złożyła matka 9-latki. Sprawca, zaraz po przesłuchaniu dziewczynki, został tymczasowo aresztowany.

Jak ustalono, w sierpniu 2013 r. 9-letnia dziewczynka wraz z ciocią i innymi członkami rodziny pojechały w odwiedziny do domu oskarżonego. W nocy zaproponował on, że weźmie dziewczynkę do siebie, bo z pewnością jest im zbyt ciasno. Ciocia dziecka, mając oskarżonego za spokojnego człowieka, zgodziła się. Mężczyzna położył dziewczynkę do swego łóżka, a następnie doprowadził ją do poddania się innym czynnościom seksualnym. Dziewczynka rano nic nikomu nie powiedziała. Dopiero po powrocie do domu opowiedziała o wszystkim mamie. Ta niezwłocznie powiadomiła policję.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna przyznał się do popełnienia przestępstwa, usprawiedliwiając swoje zachowanie uprzednio wypitym alkoholem oraz tym, że od kilku lat nie ma życia seksualnego. Podkreślał jednak, że dzieci go nie pociągają.

W śledztwie ustalono jednak co innego. Obecnie 22-letnia córka oskarżonego ujawniła, że w przeszłości – gdy miała 13 lat – ojciec kilkukrotnie dopuścił się wobec niej podobnego przestępstwa. W 2004 r. matka dziewczynki, a była żona oskarżonego, często wyjeżdżała do pracy za granicę. Pokrzywdzona była wówczas pod opieką ojca. W tym czasie oskarżony kilkukrotnie kładł się obok niej i dopuszczał czynów lubieżnych. Pokrzywdzona udawała, że śpi.

O zdarzeniu 13-latka poinformowała członków rodziny, a ci przeprowadzili rozmowę z oskarżonym. Ten jednak wszystkiego się wyparł, a policji nie powiadomiono. Niemniej po rozmowie z rodziną mężczyzna przestał molestować córkę. Ta jednak, dla bezpieczeństwa, postarała się o dużego psa.

Oskarżony nie przyznał się do popełnienia tego przestępstwa i odmówił składania wyjaśnień. Sąd nie miał jednak wątpliwości, że mężczyzna jest winny. Za działanie na szkodę 9-latki skazał go na karę 3 lat pozbawienia wolności. Za przestępstwo na szkodę córki – na 3,5 roku.

Na tej podstawie oskarżonemu wymierzono karę łączną 5 lat bezwzględnego więzienia. Prokurator ocenił wyrok jako słuszny.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy/ii