Ukradli z parku świeżo posadzony bukszpan

Ukradli z parku świeżo posadzony bukszpan
fot. UM Legnica W parku Miejskim trwa sadzenie 60 tysięcy roślin. I już ktoś ukradł z alei Orła Białego 48 krzewów bukszpanu. To nie pierwszy raz, gdy złodzieje wykopują rośliny w parku.
istotne.pl kradzież, henryka zdziech, rośliny

Jak informuje Henryka Zdziech, ogrodniczka miejska, rośliny skradziono w nocy z rabatki na początku al. Orła Białego. Ich brak pracownicy zauważyli rano. Prawdopodobnie kupione za nasze wspólne pieniądze bukszpany, zamiast cieszyć oczy w parku, będą upiększały czyjąś posesję.

Rośliny kradzione są nawet w biały dzień. Kilka lat temu, w południe, na al. Orła Białego wjechał bardzo drogi samochód. Wysiadł z niego mężczyzna w eleganckim garniturze. Zdjął marynarkę i z bagażnika wyciągnął łopatkę. Na oczach przechodniów zaczął wykopywać rośliny. Został zatrzymany przez strażników miejskich. Zapytany, dlaczego kradnie, oburzony odparł, że on nie kradnie, tylko wykopuje. Okazało się, że ten mężczyzna jest bardzo zamożny. Jak widać, tacy ludzie też potrafią być pospolitymi złodziejami. Urzędnicy apelują: nie pozwólmy złodziejom i wandalom niszczyć naszego wspólnego mienia.

Rośliny wieloletnie, w sumie 33 gatunki, są sadzone w pasach zieleni, wzdłuż blisko kilometrowego odcinku al. Orła Białego. Najwięcej będzie bukszpanu – blisko 26 tys. sztuk. Z tej krzewiny utworzony zostanie niski żywopłot.

Z roślin powstaną barwne kompozycje, które będą przemiennie kwitły przez cały rok – mówi Henryka Zdziech. – To umili spacery ludziom odwiedzającym nasz park o każdej porze roku.

Co będzie szczególnie cieszyło wzrok i powonienie spacerowiczów? Orlik mieszańcowy i ogrodowy, złocień arktyczny, astry, tawułki, ciemierniki, liliowce, goździki, ubiorek, tojeść, lawenda, szałwia, juka, a nawet kocimiętka.

UM Legnica/ii