Pierwszaki już dają mata

Pierwszaki już dają mata
fot. freeimages.com (otbora) Ponad 120 uczniów klas pierwszych szkół podstawowych uczestniczyło w turnieju szachowym, który był zwieńczeniem pierwszego roku funkcjonowania programu edukacyjnego „Legniczanie dają mata”.
istotne.pl szachy, um legnica

Turniej rozegrany został w Akademii Rycerskiej i był jednym z wydarzeń w ramach Święta Legnicy. W zawodach uczestniczyły drużyny 10-osobowe ze wszystkich 12 szkół podstawowych objętych programem „Legniczanie dają mata”. Imprezę otworzył prezydent Tadeusz Krzakowski.

Program edukacyjny „Legniczanie dają mata” ruszył we wrześniu minionego roku. Nauką gry w szachy objętych zostało około 500 uczniów z 12 legnickich podstawówek. W kolejnych latach obejmie on uczniów klas II i III. Projekt jest prekursorskim przedsięwzięciem w skali całego kraju. Do poparcia pionierskiego projektu miasto zachęciło Fundację Polskiej Miedzi, która co roku udzieli dofinansowania w wysokości 50 tys. zł. Całkowity koszt szacowany jest na 150 tys. zł rocznie.

Czy dzieci lubią zajęcia przy szachownicy? – Bardzo chętnie w nich uczestniczą – mówi Barbara Musiał, prowadząca zajęcia szachowe w SP 9. – Te zajęcia uczą także zdyscyplinowania, skupienia. Dzieci grają też w domu z rodzicami, bo to im się bardzo podoba.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 9, ale to wszyscy młodzi zawodnicy byli zwycięzcami tego turnieju.

UM Legnica/ii