Koncert noworoczny ze szlachecką książką roku

Koncert noworoczny ze szlachecką książką roku
fot. UM Legnica „Szlachta na Śląsku: średniowiecze i czasy nowożytne” pod redakcją profesora Jana Harasimowicza została wybrana książką roku. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w piątek 30 stycznia, w czasie Koncertu Noworocznego Prezydenta Miasta w hotelu Qubus.
istotne.pl konkurs, literatura, koncert, tadeusz krzakowski, vox

Już od lat na początku nowego roku prezydent Legnicy zaprasza na uroczysty koncert przedstawicieli różnych środowisk, firm, stowarzyszeń i organizacji współpracujących z samorządem dla dobra miasta i jego mieszkańców. Jest to forma podziękowania za zaangażowanie w społeczne życie Legnicy.

– Organizując ten koncert, chciałbym państwu podziękować za wielkie zaangażowanie i pracę – mówił prezydent Tadeusz Krzakowski. – Dziękuję, że razem zmieniamy Legnicę, która jest naszą wspólną sprawą.

Prezydent złożył też wszystkim najlepsze noworoczne życzenia.

Przed zaproszeniem na scenę autorów nominowanych do tytułu książek wszyscy obecni obejrzeli kapitalną impresję, będącą swoistą kroniką najciekawszych i najbarwniejszych wydarzeń z życia Legnicy w 2014 roku. Ten bardzo atrakcyjny i dynamicznie zmontowany obraz bardzo podobał się gościom koncertu.

Do tytułu „Legnicka Książka Roku 2014” kapituła nominowała pięć wydawnictw. Zwyciężyła „Szlachta na Śląsku: średniowiecze i czasy nowożytne” pod redakcją prof. Jana Harasimowicza.

Profesor Harasimowicz przyznał, że mocno napracował się przy jej powstaniu. – Szczerze polecam tę książkę, bo to skarbnica wiedzy – mówił profesor. – I jest to pierwsza książka prawdziwie polsko-niemiecka. Można się z niej uczyć języka naszych sąsiadów, na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie teksty są w dwóch językach – polskim i niemieckim. Słynna już monumentalna wystawa o szlachcie na Śląsku, prezentowana w Muzeum Miedzi w zeszłym roku, będzie nadal żyła w tym katalogu.

Profesor przypomniał, że już napisał kiedyś książkę o naszym mieście, która ukazała się w 1991 r.: – Może kiedyś, jak siły pozwolą, napiszę kolejną książkę o Legnicy, bo kocham to miasto.

Artystycznym zwieńczeniem noworocznej gali był koncert zespołu VOX. Usłyszeliśmy największe ich szlagiery: „Bananowy song”, „O, Magdaleno”, „Szczęśliwej drogi, już czas”, przy których doskonale bawiła się publiczność. Jerzy Słota, jeden z liderów tej bardzo popularnej grupy, związany jest z Legnicą. – Mieszkam tu od dwóch lat – mówił wokalista. – Podziwiam, jak to miasto wspaniale się zmienia.

UM Legnica/ii