Szpile Satyrykonu już przyznane

Szpile Satyrykonu już przyznane
fot. Ralf Lotys (Sicherlich)/Wikimedia Commons Maria Czubaszek oraz Michał Walczak i Maciej Łubieński – to laureaci Szpil Satyrykonu 2015. Satyrykon przyznał Szpile już po raz trzeci. Statuetki zostaną wręczone laureatom 8 października, podczas programu Artura Andrusa w radiowej Trójce.
istotne.pl nagroda, grzegorz miecugow, artur andrus, maria czubaszek

Satyrykon wyróżnia Szpilami osoby, które mają wybitne osiągnięcia we wbijaniu szpil w mentalne stereotypy, nie uznają obłudy, mają dystans do otaczającego je świata, a przede wszystkim do siebie samych.

W tym roku Szpile trafią do Marii Czubaszek – za to, że „jest nie do przegadania, nie do podrobienia, ale zawsze do śmiechu” – oraz do Michała Walczaka i Macieja Łubieńskiego – twórców zespołu teatralno-kabaretowego „Pożar w burdelu”, za „dowcip, brawurę, przenikliwość i autoironię”.

O tym, kto otrzyma Szpile, decyduje zacna Kapituła, w skład której weszli w tym roku: Artur Andrus, Grzegorz Miecugow, Sylwia Chutnik, Wojciech Orliński, Piotr Cieplak i Grzegorz Szczepaniak. Kapituła miała niełatwe zadanie, ponieważ wśród nominowanych byli m.in.: radiowa Trójka, Andrzej Poniedzielski, Adam Nawałka, Michał Witkowski, Jan Koza czy Abelard Giza z kabaretem Limo.

Satyrykon przyznaje Szpile do 2013 r. Do tej pory otrzymali je: Maria Peszek, Marek Raczkowski, Tymon Tymański oraz Robert Górski.

Statuetkę Szpili zaprojektował i wykonał z brązu Leszek Michalski, rzeźbiarz z Warszawy.

Ego LCK/UM Legnica