Młodzi wirtuozi skrzypiec zagrają w Legnicy

Młodzi wirtuozi skrzypiec zagrają w Legnicy
fot. UM Legnica W niedzielę 26 kwietnia rozpoczyna się XIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy „Młody Paganini” 2015. Zwycięzców tej prestiżowej imprezy, organizowanej przez Zespół Szkół Muzycznych, poznamy we wtorek.
istotne.pl muzyka, konkurs

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 50 skrzypków z kraju i zagranicy, którzy występują w dwóch grupach wiekowych – do 16 i 19 roku życia.

Legnicki konkurs „Młody Paganini” od lat uznawany jest za jedną z najważniejszych imprez tego typu w kraju. Imprezę organizuje Zespół Szkół Muzycznych przy wsparciu m.in. Urzędu Miasta Legnicy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W dotychczasowych edycjach konkursów uczestniczyło około 550 skrzypków z kraju i ze świata.

Oprócz zadań edukacyjnych konkurs ma w założeniach działania na rzecz promocji młodych artystów poprzez organizację prestiżowych koncertów z orkiestrami symfonicznymi: Filharmonią Opolską, Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, Orkiestrą Leopoldinum oraz recitalu na Międzynarodowym Festiwalu Młodej Sztuki w Bełchatowie. Głównym założeniem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Młody Paganini” jest wsparcie polskiej edukacji artystycznej poprzez umożliwienie konfrontacji uzdolnionych wykonawców z najwyższej klasy pedagogami i światowymi autorytetami.

Co roku Konkurs kończy się uroczystym koncertem laureatów. Tegoroczny finał we wtorek 28 kwietnia o godzinie w 17:00 auli ZSM w Akademii Rycerskiej. Wstęp wolny.

UM Legnica/ii