Na ślubnym kobiercu... w ogrodzie

Na ślubnym kobiercu... w ogrodzie
fot. UM Legnica Coraz więcej młodych par staje na ślubnym kobiercu poza Urzędem Stanu Cywilnego. Popularnością cieszą się ogrody w restauracjach. Ale sakramentalne „tak” pary młode mogą wypowiedzieć też na łonie natury.
istotne.pl ślub, imię

Nowe przepisy pozwalające młodym parom zawrzeć związek małżeński poza urzędem weszły w życie 1 marca tego roku. Dotychczas kilka z nich zdecydowało się wziąć ślub w ogrodach pałacu w pobliżu Legnicy. Kolejne planowane są także w legnickich restauracjach, oczywiście nie w sali bankietowej. Zawarcie małżeństwa poza urzędem to wydatek 1000 zł. Nie licząc kosztów wynajęcia miejsca, w którym odbywa się ta ceremonia. Gospodarze zapewniają nowożeńcom, gościom i, rzecz jasna, udzielającemu ślubu odpowiednio przygotowane miejsce – coś w rodzaju altany, nawet z czerwonymi dywanami i lampionami.

Były pary, które planowały zawarcie związku na dziedzińcu Akademii Rycerskiej, czyli tuż przy USC. Jednak gdy dowiedziały się, że też trzeba zapłacić 1000 zł, zrezygnowały z tego pomysłu.

– Miejsce, w którym udzielamy ślubu poza USC, musi być bezpieczne i godne – mówi Elżbieta Łukaszewicz, kierowniczka legnickiego Urzędu Stanu Cywilnego. – Nic nie stoi na przeszkodzie, by ceremonia odbyła się na łonie natury, ale gospodarze muszą zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom. Nie wyobrażam sobie, aby ślub odbył się w restauracji: między posiłkami, wśród stołów zastawionych talerzami i butelkami.

Żeby ślub odbył się poza urzędem, trzeba to odpowiednio wcześniej zgłosić. A miejsce? To już zależy od inwencji, pomysłowości. – Ale w sali ślubów może być też bardzo fantazyjnie – dodaje pani kierowniczka. – Coraz częściej pary młode i ich goście mają fajne pomysły. Niedawno podczas ceremonii goście pary młodych przyszli fantazyjnie i kolorowo ubrani.

Po zawarciu małżeństwa na świat może przyjść potomstwo. Teraz można już dziecku nadać obcobrzmiące imię. I rodzice już z tego prawa korzystają. Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek to: Victoria, Amaya, Noemi, Mila, Sasza, Jaśmin i Vanessa. Dla chłopców: Alexander, Oliver, Leon, Brayan, Tomesso, Nicolas.

UM Legnica/ii