Rubinowa Lutnia Legnicy Cantat pojechała do Poznania

Rubinowa Lutnia Legnicy Cantat pojechała do Poznania
fot. UM Legnica Ogłoszeniem laureatów i galowym koncertem zakończył się 46 Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat. Grand Prix zdobył Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Poznaniu pod dyrekcją Marka Gandeckiego.
istotne.pl konkurs, chór, tadeusz krzakowski, legnica cantat

– To spełnienie marzeń chóru i moich. Ten zespół prowadzę od 3 lat, ale dyryguję chórami już lat 20. Ale to właśnie dziś jest najważniejszy dzień w moim dyrygenckim życiu. Legnica Cantat jest bowiem turniejem wyjątkowym, prestiżowym. I zdobycie tu Grand Prix to naprawdę spełnienie marzeń. W naszym chórze są prawdziwi pasjonaci śpiewu, totalnie zwariowani na tym punkcie – mówił rozemocjonowany Marek Gandecki.

Marek Gandecki odebrał w sobotni wieczór nagrodę – Rubinową Lutnię im. Jerzego Libana z Legnicy – z rąk prezydenta Tadeusza Krzakowskiego.

Prezydent Legnicy podczas gali Cantatu podziękował uczestnikom turnieju za to, że dzięki nim Legnica w miniony weekend była najbardziej rozśpiewanym miejscem w Polsce. – Ogromnie mnie cieszą bardzo dobre opinie dotyczące legnickiej imprezy, gościnności Legnicy i uroków miasta, które dziś usłyszałem. Trochę żal, że 46 Cantat już za nami. Ale przecież to początek 47 edycji, więc dziś mówimy w rozśpiewanej Legnicy: do zobaczenia za rok – powiedział Tadeusz Krzakowski.

Jury turnieju, pod przewodnictwem prof. Stanisława Krawczyńskiego, po wysłuchaniu jedenastu chórów przyznało:

  • Srebrny Dyplom – III miejsce – Nagrodę Dyrektora Legnickiego Centrum Kultury oraz nagrodę pieniężną w wysokości 2 000 zł Chórowi „La Musica” z Gimnazjum nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie (pod dyrekcją Zdzisława Ohary)
  • Złoty Dyplom – II miejsce – Nagrodę Prezydenta Miasta Legnicy oraz nagrodę pieniężną w wysokości 3 000 zł Chórowi Kameralnemu „441 Hz” z Gdańska (pod dyrekcją Anny Wilczewskiej)
  • Złoty Dyplom – I miejsce – Nagrodę im. Henryka Karlińskiego oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 zł dla Żeńskiego Zespołu Wokalnego Sigma Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (pod dyrekcją Magdaleny Filipskiej)
  • Nagrodę Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora, przyznano Żeńskiemu Zespołowi Wokalnemu Sigma z Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, pod dyrekcją Magdaleny Filipskiej, za utwór Szymona Godziemby-Trytka „O vos omnes”
  • Złoty Dyplom, Grand Prix – Nagrodę Główną dla najlepszego chóru Turnieju Legnica Cantat 46, Rubinową Lutnię im. Jerzego Libana z Legnicy (nagroda przechodnia), nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł oraz udział w przyszłorocznej edycji Turnieju w charakterze gościa specjalnego otrzymał Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Poznaniu (pod dyrekcją Marka Gandeckiego).

Dyrygentowi Chóru jury przyznało nagrodę specjalną w postaci zaproszenia do udziału w jury przyszłorocznej edycji Legnicy Cantat.

UM Legnica/ii