Masz długi czynszowe? Odpracuj je!

Masz długi czynszowe? Odpracuj je!
fot. Krzysztof Gwizdała Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej przypomina o możliwości odpracowania długów czynszowych. Administrator lokali komunalnych zaakceptował już 16 wniosków i niebawem dłużnicy rozpoczną pracę. W ciągu miesiąca będą mogli zmniejszyć dług nawet o 1400 zł.
istotne.pl pieniądze

Jak informuje Zbigniew Celoch, zastępca dyrektora ZGM, dotychczas 20 zadłużonych lokatorów złożyło wnioski z propozycją odpracowania długu. Szesnaście z nich zostało pozytywnie rozpatrzonych, a wnioskodawcy w tym miesiącu mogą rozpocząć pracę. Będą wykonywali proste czynności, takie jak: wymiana piasku w piaskownicach, sprzątanie podwórek, piwnic, strychów, załadunek odpadów wielkogabarytowych, drobne remonty. Jeden z nich będzie roznosił pisma urzędowe, w tym informacje do dłużników o możliwości odpracowania zobowiązań pieniężnych.

ZGM rusza bowiem z akcją informacyjną. Do każdego z najemców zadłużonych lokali, a jest ich ponad dwa tysiące, dotrze informacja o zasadach odpracowania zadłużenia.

Za godzinę pracy dług zmniejszy się o 8 zł, bo na tyle ustalona została stawka godzinowa. Te pieniądze nie trafią do ręki dłużnika, lecz zostaną przeznaczone na spłatę zadłużenia. Warto podkreślić, że do odpracowywania długu może przystąpić też rodzina dłużnika (najemcy lokalu) bądź inne osoby, które zechcą mu pomóc. W pierwszej kolejności dłużnik odpracuje należność główną, potem odsetki, a na końcu koszty sądowe i egzekucyjne.

Podstawowym warunkiem przystąpienia do tego programu jest bieżące płacenie czynszu.

Wnioski można pobrać i składać w siedzibie Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej przy ul. Zielonej, Oddziałach Gospodarki Mieszkaniowej, a także ściągnąć ze strony internetowej zgm.legnica.pl (w zakładce informacje).

Odpracowanie zadłużenia jest jedną z kilku możliwości, jakie administrator proponuje dłużnikom. Mogą oni skorzystać z rozłożenia należności na raty, umorzenia długu w nadzwyczajnych sytuacjach albo odroczenia. Zadłużenie mieszkań komunalnych jest ogromne. Niezapłacone należności czynszowe sięgają ponad 43 mln zł. Do tego dochodzi jeszcze zadłużenie z udokumentowaną nieściągalnością w kwocie ponad 16 mln zł.

Na 6 tysięcy lokali około 2 000 ma zaległości czynszowe przekraczające okres 3 miesięcy. Długi rekordzistów wynoszą nawet 100 tys. zł.

UM Legnica/ii