Groził, że wyrzuci dziecko przez okno

Groził, że wyrzuci dziecko przez okno
fot. Zxc/Wikimedia Commons Prokuratura oskarżyła 42-letniego ojca 7-miesięcznego dziecka, który grożąc swojej b. partnerce, wielokrotnie wystawiał niemowlę za parapet okna, narażając chłopca na śmierć. Pozostający wówczas pod wpływem kokainy mężczyzna został tymczasowo aresztowany.
istotne.pl prokuratura, sąd

Do zdarzenia doszło w nocy z 28 lutego na 1 marca 2015 roku na 3 piętrze kamienicy przy ul. Wrocławskiej w Legnicy. Tego wieczora u Sławomira Z. – oskarżonego w tej sprawie – przebywała jego była partnerka ze starszym synem w wieku 16 lat oraz drugim dzieckiem – 7-miesięcznym niemowlęciem.

Nad ranem, po wcześniejszym zażyciu kokainy, oskarżony pokłócił się z byłą partnerką, zabrał niemowlę z łóżeczka, a następnie grożąc kobiecie pozbawieniem chłopca życia, zmuszał ją do przyznania się do pewnej okoliczności, której kobieta przeczyła. W celu jej zastraszenia stanął na wewnętrznym parapecie okna i wielokrotnie wystawiał dziecko poza jego zewnętrzną krawędź.

Po kilku takich próbach przerażona matka wraz ze starszym synem ściągnęła oskarżonego do pokoju. Sławomir Z. nie oddał jednak syna, lecz już z wnętrza mieszkania nadal wystawiał chłopca poza parapet. O zdarzeniu powiadomiono policję.

Dziecko odebrał oskarżonemu jeden z funkcjonariuszy po przeprowadzonych z nim negocjacjach. Niemowlęciu nic się nie stało.

W czasie przeszukania w mieszkaniu oskarżonego ujawniono 5,7 grama kokainy. Ustalono, że ww. w trakcie zdarzenia był pod jej wpływem.

Z. usłyszał zarzuty narażenia własnego syna, a zatem osoby, nad którą miał obowiązek sprawować pieczę, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, gróźb w stosunku do matki dziecka oraz posiadania narkotyków.

Sławomir Z. przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia, a także wyraził wolę dobrowolnego poddania się karze.

Z oskarżonym uzgodniono bezwzględną karę łączną pozbawienia wolności w wymiarze 2 lat i 6 miesięcy. Oskarżony nadal pozostaje w areszcie.

Sławomir Z. był już wcześniej (w 2010 r.) skazany za znęcanie nad byłą konkubiną na karę 2 lat pozbawienia wolności z zawieszeniem na 5 lat próby. Znajdował się pod dozorem kuratora i musiał opuścić mieszkanie wcześniej zajmowane z pokrzywdzoną, do czego się zastosował. W stosunku do starszego syna miał ograniczone prawa rodzicielskie.

Sprawę rozpozna Sąd Rejonowy w Legnicy.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy/ii