Prostata nie musi być problemem

Prostata nie musi być problemem
fot. UM Legnica Aż 520 mieszkańców Legnicy postanowiło się przebadać w ramach przygotowanego przez Urząd Miasta programu z zakresu profilaktyki raka gruczołu krokowego. Taka liczba w pełni odpowiada przyjętym w projekcie założeniom.
istotne.pl 0 zdrowie, rak, um legnica, miasto legnica

Reklama

Rejestracja w Przychodni Lekarskiej Miedziowego Centrum Zdrowia w Legnicy trwała przez cały lipiec. Badania rozpoczęły się 1 sierpnia. Prowadzone są we wtorki i środy. W ciągu dwóch dni poddało się im ok. 60 mężczyzn.

– Do tej pory męskie problemy z prostatą były sprawą raczej mocno wstydliwą. Do lekarza szło się w ostateczności – mówi jeden z pacjentów, pan Stanisław. – Mnie do badań przekonała miejska kampania promocyjna PROSTAta sprawa. O męskich dolegliwościach mówiło się w niej otwarcie, ale też z humorem. Prezydent Krzakowski zachęcał facetów do badań, przyklejając sobie wąsy.

Program potrwa do końca października. Lekarze bezpłatnie prowadzą w tym czasie badania PSA i USG układu moczowego, badanie per rectum, udzielają też profesjonalnych porad.

Rak gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn w krajach wysoko rozwiniętych. Rozpoznawany jest głównie u panów powyżej 50 lat. Z danych Dolnośląskiego Rejestru Nowotworów za rok 2012 wynika, że w Legnicy odnotowano ponad 200 nowych zachorowań na raka prostaty. Największa zachorowalność dotyczyła mężczyzn pomiędzy 50 a 69 rokiem życia.

Ten właśnie przedział wieku uwzględniono w legnickim programie profilaktycznym. Jego realizacja kosztuje 89 100 zł. Miasto znalazło partnera – Fundację KGHM Polska Miedź, który dofinansował projekt kwotą 70 tys. zł.

LogoLogofot. UM Legnica

UM Legnica

Reklama