Pozwany przez Owsiaka bloger częściowo winny

Pozwany przez Owsiaka bloger częściowo winny
fot. Krzysztof Gwizdała Sąd Rejonowy w Złotoryi nie wymierzył kary i uniewinnił wczoraj blogera Piotra Wielguckiego od dwóch z trzech zarzutów w procesie karnym o pomówienie, który wytoczył mu Jerzy Owsiak.
istotne.pl wośp, jurek owsiak

Owsiak pozwał blogera piszącego pod pseudonimem MatkaKurka za trzy zamieszczone w 2013 roku w Internecie teksty: "Jerzy Owsiak - król żebraków i łgarzy, złoty melon sekty WOŚP", "Guru Owsiak w 11 lat wyjął 46 Złotych Melonów" oraz "Jerzy Owsiak, król żebraków i łgarzy pracuje na nowy tytuł - hiena cmentarna". Szef WOŚP oskarżył blogera, że publikacjami tymi pomówił WOŚP i jego samego o przywłaszczenie pieniędzy pozyskiwanych z publicznej zbiórki. Z kolei w prywatnym akcie oskarżenia zarzucił blogerowi, że podał nierzetelne informacje o działalności WOŚP, przez co naraził fundację na utratę zaufania publicznego.

Sąd uniewinnił Wielguckiego (zgodził się na podawanie danych osobowych) z zarzutów dotyczących tekstów "Jerzy Owsiak - król żebraków i łgarzy, złoty melon sekty WOŚP", "Guru Owsiak w 11 lat wyjął 46 Złotych Melonów". Uznał go jednak winnym znieważenia szefa WOŚP w trzecim tekście, w którym Owsiak został nazwany "hieną cmentarną". Odstąpił jednak od wymierzenia kary. Uzasadniając wyrok, sąd stwierdził, że fakty, które bloger podawał w swoich tekstach, "nie przekroczyły granicy prawdy". Oceny tych faktów nie podlegają pod prawo karne i zarzut zniesławienia, bo są ocenami. Według sądu poszczególne wypowiedzi oskarżonego, z wyjątkiem określenia "hiena cmentarna", nie przekraczają zasad dopuszczalnej krytyki osób publicznych.

www.press.pl