Były dyrektor miejskich wodociągów po pół wieku wrócił do Legnicy

Były dyrektor miejskich wodociągów po pół wieku wrócił do Legnicy
fot. UM Legnica Pułkownik Jan Nowakiewicz, były dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w latach 1959-1964 (obecnie Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji), po pół wieku od wyjazdu, wraz z córką i synem odwiedził Legnicę.
istotne.pl tadeusz krzakowski

– Miasto zmieniło się nie do poznania, a zwłaszcza firma, którą kierowałem – mówi Jan Nowakiewicz. – Z przyjemnością wróciłem do Legnicy. Poczułem się jak u siebie w domu.

Pan Jan ma 90 lat i życiorys, którym można by obdzielić wiele osób. Urodził się w Korhynie koło Tomaszowa Lubelskiego. W czasie wojny rodzina została zesłana przez Rosjan do Kazachstanu. Jako młody człowiek wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego. Zaczynał jako szeregowiec. W wieku 27 lat dowodził już pułkiem, w którym ponad 80 procent żołnierzy i oficerów było od niego starszych. Po demobilizacji w 1953 r. osiedlił się w Legnicy. Kierował betoniarnią w Pątnowie, a potem objął stanowisko dyrektora wodociągów.

– Legnica była wówczas 70-tysięcznym miastem, które cierpiało na niedostatek wody – wspomina. – Najważniejszym zadaniem było jej zapewnienie dla mieszkańców.

W Legnicy urodziły się dzieci pana Nowakiewicza – córka Renata i syn Waldemar. Ich ojciec modernizował firmę wodociągową, ale w 1964 r. zdecydował się ze względów rodzinnych na wyjazd z Legnicy. Osiedlił się w Rzeszowie. Tam pracował m.in. jako pełnomocnik wojewody. Obecnie działa w Związku Inwalidów Wojennych.

Po pół wieku wraz z dziećmi odwiedza Legnicę i swój dawany zakład. – W wodociągach zostałem bardzo przyjaźnie przyjęty – opowiada. – Jestem pod wrażeniem. To bardzo nowoczesny zakład. Nie tak jak za moich czasów, gdy wiele procesów wykonywano ręcznie. Legnica też bardzo się zmieniła. Kiedyś to było takie szare miasto. Teraz jest piękne. Córka Renata dodaje: – Jest tutaj tyle pięknych kamienic. Miasto robi ogromne wrażenie.

Jan Nowakiewicz, wraz z dziećmi, spotkał się w Ratuszu z prezydentem Tadeuszem Krzakowskim. W serdecznej atmosferze rozmawiano o czasach minionych i współczesnych, o dawnej i dzisiejszej Legnicy. Prezydent życzył gościowi i jego rodzinie wszelkiej pomyślności.

Pan Jan spotka się dzisiaj (10 września) o godz. 17:00 z mieszkańcami w Legnickiej Bibliotece Publicznej (ul. Piastowska 22). Placówka otrzymała od jego rodziny zdjęcia Legnicy pochodzące z lat 50. i 60. minionego wieku.

UM Legnica/ii