W Legnicy prapremiera filmu „Fotograf” Waldemara Krzystka

W Legnicy prapremiera filmu „Fotograf” Waldemara Krzystka
fot. freeimages.com (Egahen) Nie mogło być inaczej. Prapremiera najnowszego legnickiego filmu legniczanina Waldemara Krzystka odbędzie się w Legnicy. Pokazy „Fotografa”, bo taki tytuł nosi film, już w najbliższy piątek, 12 września, w kinach Helios i Piast.
istotne.pl kino, film, waldemar krzystek

Seans otwarty dla wszystkich posiadających wejściówki – na dziedzińcu Akademii Rycerskiej o godzinie 19:30. Od wtorku, 9 września, od godziny 15:00 bezpłatne wejściówki będą dostępne w Galerii Satyrykonu w Rynku.

„Fotograf”, podobnie jak „W zawieszeniu”, „Ballada o Zakaczawiu” czy „Mała Moskwa”, powstawał przede wszystkim w Legnicy. Realizowany był w miejskich plenerach od kwietnia do maja 2013 roku. Kluczowe sceny kręcono na placu Słowiańskim, w Rynku, pod Ratuszem, w wydziale spraw obywatelskich UM, na legnickich ulicach, w obiektach użyteczności publicznej, Letia Business Center i mieszkaniach Tarninowa. Tutaj odbywał się również casting do głównej dziecięcej roli. Miasto wsparło realizację filmu zarówno pomocą rzeczową, jak i finansową.

O czym film opowiada? Polska, rok 1974. Zamknięty dla świata garnizon wojsk radzieckich w Legnicy. Jednym z transportów kolejowych wywożony jest do szpitala psychiatrycznego w Moskwie siedmioletni chłopczyk. Ma być tam zamknięty na zawsze.

Moskwa, współcześnie. Grupa rosyjskich służb specjalnych, ścigając seryjnego mordercę, Fotografa, wykorzystuje jako przynętę Nataszę, jedyną osobę, która przeżyła spotkanie z Fotografem w sytuacji jego zagrożenia. Dlaczego darował jej życie? Skąd Natasza wie, że szukając Fotografa, musi jechać do Polski, do Legnicy?

Legnica, współcześnie. Natasza i oficer polskiej policji jako jedyni nie chcą zabić osaczonego Fotografa. Co łączy tych troje obcych sobie ludzi? Co łączy dramatyczną historię Legnicy z mroczną tajemnicą zniewolonych przez sowiecki system umysłów?

„Fotograf” otrzymał nominację do Konkursu Głównego 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Komisja selekcyjna wybrała spośród 31 zgłoszeń 13 filmów, które powalczą o główną nagrodę – Złote Lwy 2014. Tegoroczny Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 15-20 września.

Przypomnijmy, że w 2008 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Waldemar Krzystek zdobył już Złotego Lwa dla Najlepszego filmu, za jaki jurorzy uznali „Małą Moskwę”. Grająca w tym obrazie Swietłana Chodczenkowa otrzymała Złotego Lwa za Najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą. Film prezentowany był wielomilionowej widowni na całym świecie. Miał również niezwykle popularną wersję serialu telewizyjnego.

Trzymamy zatem kciuki za „Fotografa” w reżyserii Waldemara Krzystka, który jest również współscenarzystą, wraz z Krzysztofem Kopką. Występują znani polscy i rosyjscy aktorzy: Sonia Bohosiewicz, Adam Woronowicz, Agata Buzek, Tomasz Kot (legniczanin), Karol Kadłubiec, Tatiana Arntgolts, Alexandr Baluev, Andrei Kostash, Alena Babenko, Marat Basharov, Nodar Dzhanelidze, Aleksey Gorbunov i Victor Demertash. Autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak, scenografii – Dorota Dąbrowska, muzyki – Maciej Zieliński, montażu – Marek „Mulny” Mulica.

UM Legnica/ii