Prezydent rozmawiał z mieszkańcami o sprawach miasta i Zakaczawia

Prezydent rozmawiał z mieszkańcami o sprawach miasta i Zakaczawia
fot. UM Legnica Prezydent Tadeusz Krzakowski spotkał się we wtorek, 9 września, w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Kamiennej z mieszkańcami tej dzielnicy.
istotne.pl pieniądze, zakaczawie, tadeusz krzakowski

Była to szósta w tym roku debata w ramach cyklu konsultacyjnego „Bliżej legniczan i ich spraw”. Prezydentowi towarzyszyli jego zastępcy, grupa radnych, dyrektorzy wydziałów Urzędu Miasta, ZGM, ZDM oraz przedstawiciele policji i Straży Miejskiej.

Podczas ubiegłorocznego spotkania w tym samym miejscu mieszkańcy zgłaszali swoje postulaty i wnioski. Prezydent zaprezentował stan ich realizacji. M.in. zabezpieczone zostały przeciekające dachy budynków przy ul. Kartuskiej i Daszyńskiego. Udrożniono kanalizacje przy ul. Kartuskiej. Wycięto stwarzające zagrożenie drzewa przy ul. Kościelnej i Kartuskiej.

Tadeusz Krzakowski, podobnie jak na innych spotkaniach, omówił realizację ubiegłorocznego oraz tegorocznego budżetu, zwłaszcza inwestycyjnego. – W tym roku środki przeznaczone na inwestycje wzrosną aż do ponad 59 mln zł, z czego przeszło 50 procent zostanie przeznaczone na przedsięwzięcia drogowe (20 zadań) – podkreślił prezydent. – W 2013 r. na inwestycje wydaliśmy ponad 33 mln zł.

Obecnie trwa przebudowa ul. Jaworzyńskiej. Roboty kontynuowane są na jej skrzyżowaniu z ul. Grabskiego. Zakończyły się natomiast na odcinku od ul. Szkolnej do skrzyżowania ul. Jaworzyńskiej, Muzealnej i Skarbka. Niedawno dobiegły końca prace przy przebudowie jezdni ul. Witelona i Skarbka. Powstał parking wraz z drogami w obrębie ul. Klubowej. Zakończył się także pierwszy etap przebudowy al. Orła Białego w parku Miejskim. Kolejny rozpocznie się w październiku.

Zaawansowane są inwestycje drogowe na ul. Moniuszki, Galaktycznej, Plutona. Budowany jest zintegrowany system zarządzania ruchem i transportem publicznym. Ważnymi przedsięwzięciami są także kolejny etap remontu Akademii Rycerskiej i modernizacja budynku Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych. Na przywrócenie dawnej świetności Akademii Rycerskiej miasto wydało już ponad 40 mln zł własnych środków. Pomoc państwa była niewielka. Obecnie prowadzone są prace w pięknej sali królewskiej. Odrestaurowanie jej pochłonie prawie 5 mln zł. Z kolei budynek ZSE-M, położony w centrum miasta, po renowacji znowu będzie perełką architektoniczną. Prace zakończą się jeszcze w tym roku. Akurat w dniu, w którym odbywało się spotkanie konsultacyjne, otwarte zostało w parku Miejskim minizoo.

W kolejnej części spotkania prezydent poinformował o rozpoczęciu II edycji Legnickiego Budżetu Obywatelskiego. Każdy z uczestników spotkania otrzymał materiały informacyjne, dotyczące LBO. Przypomnijmy, że mieszkańcy tego rejonu, głosując w poprzedniej edycji LBO, wybrali do realizacji trzy projekty: zagospodarowane wnętrz podwórzowych w rejonie ul. Kazimierza Wielkiego, Wrocławskiej oraz Moniuszki i św. Trójcy. Zbudowano tutaj place zabaw, chodniki, zasiek na odpady i szachownicę na Placu Targowym.

Dzielnicowy starszy aspirant Mirosław Lebiedziejewski, omawiając stan bezpieczeństwa w tym rejonie miasta, zwrócił uwagę na bardzo dużą pomoc monitoringu miejskiego w walce przestępczością. Dzięki niemu wyeliminowano m.in. z różnych miejsc osoby pijące alkohol.

Prezydent Tadeusz Krzakowski przypomniał, że niedawno w tym rejonie miasta odrestaurowane zostały trzy kamienice (przy ul. H. Pobożnego i B. Chrobrego). W następnych latach remontowane będą kolejne.

– Obecnie mamy 7 tysięcy mieszkań komunalnych – mówił prezydent. – W sumie zadłużenie w tych zasobach wynosi 50 mln zł. To bardzo dużo. Czynsze nie są w stanie pokryć kosztów remontów. Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej dopłaca do remontów prowadzonych przez wspólnoty, w których znajdują się mieszkania komunalne, ok. 4 mln zł rocznie.

Podczas spotkania rozmawiano także o planowanych remontach kolejnych arterii miejskich, m.in. al. Piłsudskiego, ul. Nowodworskiej i innych. A także o przyszłości terenu byłego legnickiego lotniska.

Uczestnicy spotkania zgłaszali swoje wnioski i postulaty. Wszystkie zostaną wnikliwie rozpatrzone i w miarę możliwości zrealizowane.

Kolejne spotkanie konsultacyjne prezydenta Legnicy, tym razem z mieszkańcami osiedli Piekary i Piekary Wielkie, odbędzie się 23 września o godzinie 17:00 w Zespole Szkół Integracyjnych przy ul. Wierzyńskiego 1.

UM Legnica/ii