Młodzi Niemcy z wizytą u legnickich przyjaciół

Młodzi Niemcy z wizytą u legnickich przyjaciół
fot. UM Legnica Prezydent spotkał się we wtorek, 16 września, w Ratuszu z gimnazjalistami z niemieckiego miasta Moelln oraz z ich rówieśnikami z legnickiego Gimnazjum nr 5. Dodatkową atrakcją dla gości było miejsce spotkania – sala obrad Rady Miejskiej.
istotne.pl um legnica, tadeusz krzakowski

Gospodarz spotkania zapoznał gości z Legnicą jako pierwszym na Dolnym Śląsku, po Wrocławiu, ośrodkiem gospodarczym, edukacyjnym, akademickim i kulturalnym. Omówił różne dziedziny gospodarki miasta, wskazując na ważne inwestycje i drogę rozwoju. Dużo uwagi poświęcił funkcjonowaniu legnickiej oświaty, nawiązując m.in. do standaryzacji bazy oświatowej, informatyzacji placówek edukacyjnych, nauki pływania dzieci czy też unikalnego projektu nauki gry w szachy. Rozmawiano również o pracy legnickiego samorządu.

– Bardzo sobie cenię spotkania i pracę z młodzieżą – mówił prezydent Tadeusz Krzakowski. – Uczę się od was nowego spojrzenia. A miastem staram się tak zarządzać, by było jak najbardziej przyjazne dla mieszkańców i gości.

Wizyta NiemcówWizyta Niemcówfot. UM Legnica

Niemiecka młodzież przebywa w Polsce od 12 września. Goszczona jest przez legnickie rodziny. Podczas pobytu zaplanowano udział w zajęciach szkolnych, zabawy i konkurencje sportowe, zwiedzanie Legnicy i Karpacza. Realizowany jest także projekt pn. Muzyka bez granic. Uczniowie opracowują i śpiewają polskie i niemieckie piosenki harcerskie.

Legniccy uczniowie odwiedzili kolegów w Moelln wiosną tego roku. Mieszkali u niemieckich rodzin. Brali udział w zajęciach w niemieckiej szkole, spotkali się z burmistrzem miasta, nawiązali przyjaźnie ze swoimi rówieśnikami. Podczas pobytu realizowano projekt pn. „Co pieczemy? – Was backen wir?” Polegał na opracowaniu przepisów i wspólnym wypiekaniu ciast.

UM Legnica/ii