Pomocna dłoń z partnerskiego Wuppertalu

Pomocna dłoń z partnerskiego Wuppertalu
fot. UM Legnica Profesor Siegfried Maser, przewodniczący Koła Przyjaciół Legnicy w Wuppertalu, i małżonka spotkali się w legnickim Ratuszu 12 września ze swoim podopiecznymi, których od wielu lat wspierają. W spotkaniu uczestniczył prezydent Tadeusz Krzakowski.
istotne.pl tadeusz krzakowski

Okazją do odwiedzenia Legnicy jest fakt, że Patryk Kisła, wieloletni podopieczny Koła Przyjaciół Legnicy w Wuppertalu zakończył naukę w II Liceum Ogólnokształcącym. Ten niewidzący młody człowiek wybiera się na studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Wiosną przyszłego roku naukę w liceum kończy inna podopieczna Koła – Ewa Pokrywka. Profesor pożegnał się z nimi. W spotkaniu uczestniczyli także kolejni podopieczni Koła z Domu Dziecka przy ul. Wandy i Stowarzyszenia Dzieci z Zespołem Downa „Otwórz serce”.

Pierwsze spotkanie Koła Przyjaciół Legnicy w Wuppertalu z Ewą i Patrykiem odbyło się w Zespole Szkół Integracyjnych w czerwcu 2004 r. Ewa i Patryk byli wówczas uczniami pierwszej klasy szkoły podstawowej. W czasie spotkania podjęto decyzję o rozpoczęciu projektu wspierającego tych uczniów.

– W imieniu swoim i Ewy dziękuję panu profesorowi i jego żonie za to, co dla nas zrobili – powiedział Patryk Kisła. – Jesteście państwo pogodni, otwarci i szlachetni. Otwarci na ludzi i problemy, jakie ich dotykają.

Patryk podczas ubiegłorocznego spotkania z profesorem wspominał swój pobyt w Wuppertalu: – Pan profesor Maser oprowadzał mnie po mieście. Opowiadał o wszystkich ciekawych miejscach. Czułem się wówczas, jakbym to widział. Za pieniądze, które dostałem od profesora kupiłem instrument, dzięki któremu mogę koncertować. To jest właśnie esencja tej bardzo potrzebnej i szlachetnej współpracy.

Koło Przyjaciół Legnicy już od wielu lat wspiera finansowo legnickie dzieci, domy dziecka czy inne instytucje. Dzięki tej pomocy m.in. dzieci ze stowarzyszenia „Otwórz serce” pojechały nad morze. To wsparcie będzie kontynuowane.

SpotkanieSpotkaniefot. UM Legnica
SpotkanieSpotkaniefot. UM Legnica

Prof. Maser przypomniał, że kieruje Kołem już od 20 lat. Powoli szuka swojego następcy. – Podczas bardzo wielu spotkań w Legnicy przeżyłem piękne chwile, jak choćby pobyt w Domu dziecka – mówił profesor. – Przez te lata widzieliśmy, jak rozwija się i piękniej Legnica. Nadal będziemy wspierali kolejnych podopiecznych.

– Dziękuję panu profesorowi za wsparcie i współpracę – powiedział prezydent Tadeusz Krzakowski. – Partnerstwo między Legnicą i Wuppertalem jest ponadczasowe. Spotykamy się tutaj w gronie przyjaciół. Patrykowi i Ewie życzę sukcesów. Będziemy z wielką życzliwością obserwowali wasz dalszy rozwój.

UM Legnica/ii