Turek zatrzymany, usłyszy zarzuty. Legalizował cudzoziemcom pobyty w Polsce

Turek zatrzymany, usłyszy zarzuty. Legalizował cudzoziemcom pobyty w Polsce
fot. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej 53-letniemu mężczyźnie może grozić kara do pięciu lat pozbawienia wolności.
istotne.pl prokuratura, sąd, straż graniczna

W wyniku śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Legnicy pod nadzorem legnickiej Prokuratury Rejonowej udało się zatrzymać jednego z głównych współorganizatorów legalizowania cudzoziemcom pobytu w Polsce.

53-letni obywatel Turcji pozostaje w dyspozycji Straży Granicznej. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Turek – jako jeden z podejrzanych – przez rok ukrywał się przed polskim wymiarem sprawiedliwości i unikał odpowiedzialności karnej. Został zatrzymany w ubiegłym tygodniu na terenie Węgier dzięki efektywnej międzynarodowej współpracy organów ścigania. W tym tygodniu zostaną mu przedstawione zarzuty.

Cudzoziemiec poszukiwany był na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez polski wymiar sprawiedliwości. Mężczyzna podejrzany jest o udział w międzynarodowej grupie przestępczej, która legalizowała cudzoziemcom pobyt na terenie naszego kraju: albo przy wykorzystaniu fikcyjnie działających spółek handlowych, albo za pomocą zawieranych dla pozoru małżeństw z obywatelkami naszego kraju.

Członkowie grupy wyszukiwali kobiety, które były w złej sytuacji finansowej, i oferowali im szybki i łatwy zarobek lub poświadczali zatrudnienie w fikcyjnych spółkach. Z ustaleń śledczych wynika, że przestępcy działali kilkanaście miesięcy na terenie województwa dolnośląskiego i zalegalizowali lub usiłowali zalegalizować pobyt co najmniej kilkunastu cudzoziemcom, w tym obywatelom Albanii, Turcji, Palestyny i Egiptu.

W prowadzonym śledztwie postanowienie o przedstawieniu zarzutów wydano wobec 15 osób.

Straż Graniczna:

Dotychczas w ramach prowadzonego od 2017 roku śledztwa zatrzymano i ogłoszono zarzuty 5 osobom – dwóm obywatelom Turcji oraz trzem Polakom działającym w tej grupie przestępczej. Dziewięciu cudzoziemców jest nadal poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania.