Komornik aresztowany

Komornik aresztowany
fot. Krzysztof Gwizdała Nieuczciwemu komornikowi może grozić kara nawet do dziesięciu lat pozbawienia wolności.
istotne.pl policja, prokuratura, sąd

Policjanci z legnickiej komendy wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Legnicy zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na zastosowanie aresztu wobec nieuczciwego komornika.

Śledztwo wykazało, że komornik sądowy z jednej z legnickich kancelarii komorniczych przekroczył swoje uprawnienia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Mężczyzna jest podejrzany o to, że przy prowadzonych postępowaniach egzekucyjnych przywłaszczał sobie wyegzekwowane pieniądze. Mowa o... kilkuset tys. zł.

Przeciwko komornikowi toczył się już inny proces przed Sądem Rejonowym w Legnicy – o przestępstwo nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Mężczyzna został, z uwagi na skierowany przeciwko niemu akt oskarżenia, zawieszony w czynnościach oraz otrzymał sądowy zakaz przebywania w swojej kancelarii.

Mimo to – jak wykazało śledztwo – komornik wielokrotnie przychodził do kancelarii i pobierał gotówkę, która pochodziła z wpłat dłużników i wierzycieli.

Policjanci zatrzymali także asesor komorniczą z tej samej kancelarii. Ta podejrzana jest o ułatwianie komornikowi jego przestępczego procederu, a także o przywłaszczanie – w porozumieniu z szefem – wyegzekwowanych należności. Kobieta ma dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju. Zastosowano też wobec niej poręczenie majątkowe i zawieszono ją w czynnościach służbowych.

Sąd tymczasowo aresztował komornika na 3 miesiące. Teraz może mu grozić kara od roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności.