materiał promocyjny

Ubezpieczenie na życie – jak je wybrać?

Ilustracja
fot. nn.pl Ciężkie zachorowanie, utrata zdolności do pracy, pobyt w szpitalu – jest wiele sytuacji, w których posiadanie ubezpieczenia na życie może znacząco podreperować rodzinny budżet. Wie o tym coraz szersze grono Polaków, dlatego zainteresowanie polisami rośnie. Sprawdź, jak wybrać korzystne ubezpieczenie na życie.
istotne.pl 1 wakacje, ubezpieczenie, miasto legnica

Reklama

  1. Sprawdź zakres ochrony polisy
  2. Jaka jest suma ubezpieczenia?
  3. Ubezpieczenie na życie a lista wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa
  4. Polisa indywidualna czy grupowa?

Ubezpieczenie na życie przydaje się w wielu sytuacjach, zarówno samemu ubezpieczonemu, jak i osobom, które wskaże jako uposażone. Dzięki polisie cała rodzina zyskuje bezpieczeństwo finansowe i spokojną przyszłość. Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie online, sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Sprawdź zakres ochrony polisy

Najważniejszą rzeczą podczas wyboru ubezpieczenia na życie jest sprawdzenie zakresu obowiązywania polisy. Im szerszy jest zakres ochrony, tym większa jest liczba zdarzeń, które wiążą się z wypłatą odszkodowania. W najprostszej wersji ubezpieczenie na życie zapewnia wypłatę świadczenia pieniężnego jedynie w przypadku śmierci ubezpieczonego. Odszkodowanie trafia wtedy do bliskich zmarłego, zapewniając im zastrzyk finansowy po śmierci członka rodziny. Znacznie korzystniejsze jest jednak wybieranie ubezpieczeń na życie o szerszym zakresie ochrony.

Zakres ubezpieczenia na życie powinien obejmować nie tyko odszkodowanie na wypadek śmierci ubezpieczonego, ale również w przypadku, gdy ten ciężko zachoruje, straci na stałe możliwość wykonywania pracy zawodowej, ulegnie wypadkowi komunikacyjnemu lub będzie przebywał w szpitalu przez co najmniej 5 dni. Szczególnie popularne w ostatnich latach jest ubezpieczenie na wypadek ciężkiego zachorowania, które gwarantuje wypłatę świadczenia, gdy ubezpieczonego dotknie choroba nowotworowa, udar niedokrwienny mózgu, zawał serca, niewydolność nerek itp.

Jaka jest suma ubezpieczenia?

Po zapoznaniu się z zakresem ubezpieczenia powinno się sprawdzić, jaka jest suma ubezpieczenia. Jest to kwota, jaką maksymalnie otrzyma się w przypadku wystąpienia poszczególnych zdarzeń. W przypadku ubezpieczenia na życie jest to kwota odszkodowania na wypadek śmierci ubezpieczonego.

Czy istnieje suma ubezpieczenia, kiedy ubezpieczenie dla wszystkich zainteresowanych jest atrakcyjne? Niestety. Im wyższa jest suma ubezpieczenia, tym większa jest wysokość składki na polisę.

Ubezpieczenie na życie a lista wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa

Lista wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego jest ważna dla każdego, kto kupuje polisę na życie. Jest to informacja o rodzaju zdarzeń, których wystąpienie powoduje przerwanie ochrony ubezpieczeniowej. W praktyce jest to równoznaczne z utratą możliwości do uzyskania świadczenia pieniężnego. Przykładowo, polisa na życie przestaje obwiązywać, jeśli ubezpieczony popełni samobójstwo. Podobnie jest w sytuacji, gdy zatai się przed towarzystwem ubezpieczeniowym poważną chorobę i wykupi się drogą polisę już po postawieniu diagnozy.

Polisa indywidualna czy grupowa?

Polacy mają do wyboru dwa główne rodzaje ubezpieczeń na życie – indywidualne i grupowe, które są oferowane w wielu firmach. Indywidualne polisy są droższe, jednak mają o wiele wyższe sumy ubezpieczenia. Polisy grupowe są tanie, lecz kwoty, które można otrzymać są niższe. Plusem polis grupowych jest możliwość skorzystania ze świadczeń rodzinnych, na przykład za narodziny dziecka, śmierć rodzica lub ciężkie zachorowanie partnera życiowego.

Reklama