tekst zlecony

Kupujesz używane auto? Najpierw sprawdź VIN. 4 najważniejsze powody

Kupujesz używane auto? Najpierw sprawdź VIN. 4 najważniejsze powody
fot. carvertical.com 17-znakowy numer VIN to skarbnica wiedzy na temat auta. Warto sprawdzić go przed zakupem używanego auta. Dlaczego? Przedstawiamy 4 najważniejsze powody.
istotne.pl 1 auto, ubezpieczenie, miasto legnica

Reklama

Według badań średnia cena używanych aut sprzedawanych w Polsce wzrosła w ostatnich latach aż o 25 procent, a liczba transakcji jest dziś o jedną trzecią większa niż w 2015. Dla wielu z nas samochód z drugiej ręki to jedyna możliwość nabycia własnych czterech kółek, a różnorodność modeli (w tym tych z segmentu premium) na rynku wtórnym ułatwia znalezienie wymarzonego auta. Niestety przy poszukiwaniach nietrudno o błędy, których skutki mogą być dużo poważniejsze niż dodatkowe, spore wydatki. Jak ich uniknąć? Na co zwrócić uwagę kupując używane auto?

Używane auto – sprawdź numer VIN

Jeszcze przed kontaktem z właścicielem, oględzinami auta i jazdą próbną możesz dowiedzieć się o nim naprawdę sporo. W tym celu skorzystaj z numeru VIN, który uczciwy sprzedawca powinien umieścić w treści ogłoszenia lub przekazać w prywatnej korespondencji. Jeśli tego nie zrobi – możesz podejrzewać, że nie ma czystych intencji. VIN samochodu to cenne źródło informacji na jego temat. Korzystając z serwisu http://carVertical.com/pl/sprawdzenie-vin/, wygenerujesz raport kompleksowo informujący cię o stanie technicznym i przeszłości auta. Dowiesz się z niego, czy auto nie pochodzi z kradzieży oraz czy to, co mówi o nim dotychczasowy właściciel jest prawdą.

1. Używane auto – historia serwisowania

Dzięki carVetical poznasz historię serwisowania auta, deklarowane przez sprzedawcę dane porównasz ze stanem faktycznym. W raporcie odnotowane są poszczególne wizyty w serwisie, znajdziesz w nim także informacje na temat uszkodzeń, które odniosło auto i szkód zgłoszonych do ubezpieczyciela. W ten sposób unikniesz dużych wydatków związanych z ewentualnymi naprawami lub zyskasz argumenty w negocjacjach cenowych.

2. Używane auto – na pewno niekradzione?

Dużo poważniejsze problemy czekają cię jednak, kiedy kupisz auto od złodzieja lub pasera. Co prawda odpowiedzialność karna grozi ci tylko, jeśli nabędziesz pojazd wiedząc, że jest kradziony, ale to ty będziesz musiał udowodnić, że nie wiedziałeś o jego pochodzeniu. Ponadto po odkryciu tego faktu policja na pewno go zarekwiruje. Pieniądze będziesz mógł odzyskać wyłącznie na drodze cywilnej, co w przypadku złodzieja nie będzie najłatwiejszym zadaniem. carVertical przeszuka dla ciebie rejestry kradzionych pojazdów we wszystkich europejskich krajach, a ty dzięki temu unikniesz utraty nowo kupionego samochodu i problemów z prawem.

3. Używane auto – czy to prawdziwy przebieg?

Cofnięcie licznika jest dla profesjonalisty banalnie łatwe. Korzystają na tym nieuczciwi handlarze, którzy by zaproponować wyższą cenę często manipulują przebiegiem. Oszustwo szczególnie popularne jest w przypadku samochodów z zadbaną karoserią, sugerującą równie dobry stan techniczny. Jego ofiarą nie padniesz, wiedząc jaki jest rzeczywisty przebieg interesującego cię auta. Poznasz go dzięki numerowi VIN. W raporcie carVertical dostępne są odczyty licznika z kolejnych badań technicznych, dzięki którym dowiesz się o manipulacjach popełnionych nie tylko przez sprzedawcę, ale też wcześniej.

4. Używane auto – oryginalne wyposażenie

Właściciel zapewnia, że sprzedaje auto ze wszystkimi elementami oryginalnego wyposażenia? To świetnie, ale jak wiesz, nie możesz zaufać mu w stu procentach. Warto to sprawdzić tym bardziej, że ewentualne braki pozwolą ci negocjować niższą cenę. Skąd jednak dowiedzieć się, z jakim wyposażeniem zjechał z taśmy konkretny egzemplarz? Informacja o tym znajduje się w kodzie VIN. Generując raport carVertical, uzyskasz dostęp do kompletnej listy podzespołów i akcesoriów, którą będziesz mógł porównać z tym, co znajduje się na pokładzie.

Reklama