Po co nam radcy prawni?

Po co nam radcy prawni?
fot. Krzysztof Gwizdała W dobie Internetu, łatwego dostępu do wszelkiego rodzaju dokumentów i związanych z nimi poradników, często wydaje nam się, że każdy problem prawny jesteśmy w stanie rozwiązać sami.
istotne.pl sąd, prawo

Z pewnością jest coraz więcej zagadnień, z którymi jesteśmy w stanie sobie samodzielnie poradzić, jednak nie zawsze rezygnowanie z pomocy prawnika jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Bo przeczytać akty prawny, to nie to samo, co go zrozumieć.

Kto to jest radca?

Podstawową rolą radcy prawnego jest udzielanie pomocy prawnej. Co się jednak kryje pod tym hasłem? Przede wszystkim reprezentowanie klienta, przygotowanie porad prawnych, przygotowanie pism procesowych, prowadzenie negocjacji. W tych przypadkach obecność prawnika wydaje się niezbędna. Udzielanie pomocy prawnej to jednak także pomoc w rozumieniu i interpretacji aktów prawnych, pism sądowych, wszelkiego rodzaju wezwań o charakterze prawnym. Często wydaje nam się, że przeczytać równa się zrozumieć, a tak właśnie nie jest. Reguły prawne, formuły, którymi posługują się tworzący prawo mogą co prawda brzmieć, jak te z codziennego języka, ale znaczyć mogą coś zupełnie innego. Od wytłumaczenia nam, co takiego znaczy dane pismo czy wezwanie jest właśnie radca. 

W jakich przypadkach? 

Jednym z ciekawszych przypadków jest między innymi kwestia mobbingu. Niby każdy z nas wie, czym jest mobbing, czym się charakteryzuje, jak go rozpoznać. Z pomocą przychodzą nam tutaj także blog prowadzone przez prawników (https://pewny-prawnik.pl). Jednak już nie każdy wie, że pojęcie mobbingu według prawa obejmuje wyłącznie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Ponadto, aby uznać określone zachowania za mobbing muszą one nosić znamiona powtarzalności i regularności, co w słowniku prawniczym oznacza okres pół roku z częstotliwością nie mniejszą niż raz na tydzień. Co prawda, w innych przypadkach nękani również mogą walczyć o swoje prawa, ale bez takiej podstawowej wiedzy udzielonej przez radcę prawnego mogą długo błądzić w gąszczu różnorodnych zapisów. 

W przypadku firm radca prawny wydaje się już w ogóle niezbędną pozycją. Przede wszystkim ze względu na zawierane przez firmę umowy, które za każdym (i to naprawdę za każdym) razem należy sprawdzić bardzo dokładnie. Chodzi zarówno o zabezpieczenie własnych interesów, bezpieczeństwo samej transakcji, zapisane w umowie zobowiązania każdej ze stron, a także podstawę prawną gwarantującą ważność umowy. Niezależnie od tego, czy sprawdzamy umowę przygotowaną przez kontrahenta czy sami tworzymy propozycję współpracy, warto zawsze te dokumenty konsultować z prawnikiem. W ten sposób możemy uniknąć naprawdę wielu problemów. 

tekst zlecony