materiał promocyjny

Zakup szczoteczki elektrycznej dla dziecka

Szczoteczka do zębów
fot. szczoteczka-elektryczna.edu.pl Najmłodsi nie potrafią samodzielnie zadbać o właściwą higienę jamy ustnej, więc siłą rzeczy muszą to za nich zrobić rodzice. Bardzo istotne jest, byśmy jak najszybciej oswoili naszego malucha ze szczoteczką w ustach, oraz nauczyli go nawyku mycia zębów po każdym posiłku, gdyż brak opieki nad mleczakami może nieść za sobą przykre konsekwencje. No dobrze, ale w jaki właściwie sposób należy umiejętnie wybrać szczoteczkę dla naszego dziecka? Czy najmłodsi mogą korzystać ze wszystkich jej rodzajów? Która szczoteczka zapewni szkrabowi największy komfort?
istotne.pl 1 zdrowie, miasto legnica

Reklama

Oczywiście wiele zależy od tego, w jakim wieku jest nasza pociecha. Jeszcze zanim u dziecka wykształcą się pierwsze mleczaki, możemy po każdym pokarmie przecierać mu dziąsła gazikiem nasączonym przegotowaną wodą, roztworem soli fizjologicznej czy naparem z ziół. Wszystkie te zabiegi sprawią, że w jamie ustnej malucha nie będą powstawać pleśniawki, które u najmłodszych są zjawiskiem dość powszechnym. Gdy jednak pojawią się w niej pierwsze mleczaki, koniecznie musimy zaopatrzyć dziecko w odpowiednią szczoteczkę.

Czy najmłodsi mogą korzystać ze wszystkich rodzajów szczoteczek elektrycznych?

Zasadniczo nic nie stoi na przeszkodzie, by już po ukończeniu trzeciego roku życia dziecko korzystało ze wszystkich rodzajów szczotek – zarówno elektrycznych jak i sonicznych. Do tego czasu jednak zaleca się, byśmy uczyli pociechę pracy ze szczoteczką manualną. Warto też, byśmy skonsultowali wybór szczoteczki ze stomatologiem, który w zależności od wieku i wrażliwości naszego dziecka pomoże dobrać odpowiednią wielkość końcówki i miękkość włosia.

Jaki mamy wybór szczoteczek dla dzieci?

Obecnie na rynku mamy wiele firm i modeli szczoteczek, które są przeznaczone dla dzieci. W jaki sposób wybrać dla naszego malucha najlepszą? Przede wszystkim powinniśmy się sugerować bezpieczeństwem. Szczoteczki nie należy kupować na wyrost i jeśli nasza pociecha nie ma jeszcze dużej świadomości dbania o higienę jamy ustnej, na początek dobrze zaznajomić ją ze sposobem działania szczoteczek manualnych.

Szczoteczki te zwykle zawierają oznaczenia producenta, sugerujące wiek dzieci, dla których są przeznaczone. Nieco inaczej skonstruowane są szczoteczki dla trzylatków, a inaczej dla maluchów, które ukończyły siódmy rok życia. Różnią się przede wszystkim rozmiarem i kształtem, który jest dopasowany do umiejętności manualnych szkraba. Odpowiednia szczoteczka manualna dla naszego dziecka powinna być delikatna, mieć miękkie włosie oraz dobrze wyprofilowaną główkę (od 2 do 3 cm). Byłoby świetnie, gdyby przy okazji była dla malucha atrakcyjna – obecnie na rynku jest wiele produktów, które poza tym, że gwarantują dziecku właściwą higienę jamy ustnej, to jeszcze je bawią. Wskazane jest, by szczoteczka naszej pociechy była kolorowa, miała wbudowaną w rączkę grzechotkę, czy też zawierała elementy związane z ulubioną bajkową postacią. Dzięki temu dziecko będzie sięgało po szczoteczkę z przyjemnością, a codzienne mycie zębów będzie wzbudzało w nim pozytywne skojarzenia.

Szczoteczka manualna a elektryczna

Jeśli nasze dziecko ukończyło już trzeci rok życia i potrafi bez kłopotu posługiwać się szczoteczką manualną, być może warto zaopatrzyć je w szczoteczkę elektryczną. Producenci oferują wiele urządzeń, które są przeznaczone dla najmłodszych i charakteryzują się tak samo delikatnym włosiem jak szczoteczki manualne. Dużo przydatnych informacji na temat tych urządzeń znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl. Warto w tym miejscu podkreślić, że szczoteczki elektryczne znacznie skuteczniej wymywają bakterie od tych tradycyjnych, a dodatkowo zazwyczaj zawierają timer, który sygnalizuje dziecku, jak długo powinno szczotkować zęby. Oferują też takie udogodnienia jak melodyjki, które rozbrzmiewają po prawidłowym umyci zębów, czy grafiki z postaciami z ulubionych bajek.

Alternatywą dla szczoteczki elektrycznej może być szczoteczka soniczna. Ten rodzaj szczoteczki doskonale sprawdza się u dzieci, które mają delikatne zęby i słabe dziąsła. Szczoteczki soniczne w przeciwieństwie do manualnych i elektrycznych nie ścierają osadu w sposób mechaniczny, a ich praca opiera się na emisji fal dźwiękowych, które doprowadzają do dynamicznego przepływu cieczy w jamie ustnej. Płyn, który się w ten sposób wytwarza, usuwa o 75% więcej płytki nazębnej niż szczoteczka tradycyjna. Modele dla dzieci charakteryzuje mniejsza prędkość drgań, więc możemy być spokojni, że użytkowanie będzie dla naszej pociechy w pełni bezpieczne.

Wybór jest zatem spory i tylko od nas zależy, które rozwiązanie uznamy za najlepsze. Najlepiej przecież zaszczepić w dziecku nawyk regularnego mycia zębów już od najmłodszych lat, a dobór odpowiedniej szczoteczki powinien być w tym kierunku ważnym krokiem.

Reklama