Jak stosować preparaty na hemoroidy?

Jak stosować preparaty na hemoroidy?
fot. eapteka.pl Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to bardzo bolesna i niewygodna sprawa. Guzki krwawnicze mogą mieć różne przyczyny, takie jak częste zaparcia, nadwaga, siedzący tryb życia czy po prostu uwarunkowania genetyczne. Pacjenci często wstydzą się pójść do lekarza z tak intymnym problemem i stosują preparaty na hemoroidy na własną rękę. Przeczytaj, jak stosować środki na hemoroidy i co pomoże je wyleczyć.
istotne.pl zdrowie

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy to żylaki odbytu. Na końcowym odcinku jelita grubego, czyli na odbytnicy, znajdują się żyły, które umiejscowione są stosunkowo płytko pod błoną śluzową. Pod wpływem różnych czynników, naczynia krwionośne w odbycie mogą się poszerzać. Stają się przez to nadwrażliwe. Guzki krwawnicze, bo tak też nazywa się hemoroidy, są niestety bolesne. Mogą też swędzieć i piec. Często zdarza się, że właściwie uniemożliwiają siedzenie w jednym miejscu.

Hemoroidy pojawiają się najczęściej u osób powyżej 30. roku życia i są powszechną dolegliwością. Doskwierają kobietom po ciąży, a także osobom, które prowadzą siedzący tryb życia, mają nadwagę, często cierpią na zaparcia, mają niewydolność krążenia lub są w podeszłym wieku. Hemoroidy to także choroba kolarzy, osób, które jeżdżą konno czy zawodowych kierowców. Ze względu na swoje umiejscowienie, żylaki odbytu są wstydliwą dolegliwością. Pamiętaj jednak, że jeżeli odczuwasz bóle w okolicy odbytu, lepiej wybrać się do lekarza, który dokładnie Cię zbada i zaleci odpowiednią kurację.

Preparaty na hemoroidy

Czy istnieje jeden skuteczny lek na hemoroidy? Hemoroidy leczy się głównie objawowo i zapobiega się powikłaniom. Dlatego tabletki na hemoroidy, krem na hemoroidy, maść na hemoroidy czy czopki na hemoroidy mają za zadanie przede wszystkim uśmierzyć dokuczliwy ból, który pojawia się zwłaszcza przy siedzeniu lub wypróżnianiu się.

Leki na hemoroidy bez recepty mogą zawierać substancje, które uszczelniają ściany żył, przez co objawy hemoroidów słabną. Substancjami takimi mogą być na przykład: diosmina czy rutozyd. Działanie uśmierzające ból i przeciwzapalne może mieć także maść na hemoroidy bez recepty z chlorowodorkiem lidokainy.

Zdarza się, że w przypadku zaawansowanych hemoroidów lekarz zaleca chirurgiczne usunięcie guzków z odbytu. Weź jednak pod uwagę, że hemoroidy mogą nawracać, a zabieg być może trzeba będzie powtarzać lub leczyć nowe hemoroidy zapobiegawczo.

Domowe sposoby na hemoroidy

Preparaty na hemoroidy to jedno. Przy leczeniu żylaków odbytu bardzo ważne są także higiena osobista i odpowiednia dieta. Jak dbać o higienę, kiedy doskwierają Ci hemoroidy? Maści na tę dolegliwość mogą działać nie tylko przeciwbólowo, ale i odkażająco. Pamiętaj o tym, aby codziennie podmywać się odpowiednimi płynami do higieny intymnej, najlepiej przeznaczonymi dla osób z hemoroidami. Możesz także wykonywać odkażające nasiadówki z ziół (np. z kory dębu czy rumianku).

Lekkostrawna dieta, która nie będzie powodowała zaparć, także pomoże Ci uporać się z objawami, jakie dają hemoroidy. Taki jadłospis powinien być bogaty w  błonnik, który usprawnia trawienie i wypróżnianie się. Przy diecie na hemoroidy zaleca się jedzenie suszonych owoców, zielonych warzyw i picie odpowiedniej ilości płynów (najlepiej wody), żeby rozrzedzić stolec. Z kolei radzi się unikać ciężkich, tłustych potraw i roślin strączkowych.

Pamiętaj, że hemoroidy trudno jest całkowicie wyleczyć. Możesz jedynie uśmierzyć ich dokuczliwe objawy. Jeżeli masz problem z żylakami odbytu lepiej odwiedź lekarza i nie wstydź się przyznać do tej dolegliwości. Specjalista podpowie, jakie preparaty na hemoroidy zadziałają najskuteczniej i najszybciej. Tylko wtedy odzyskasz komfort.

tekst zlecony