Po pijanemu spowodował ciężki wypadek, 19-latek nigdy nie będzie mógł prowadzić samochodu

Po pijanemu spowodował ciężki wypadek, 19-latek nigdy nie będzie mógł prowadzić samochodu
fot. Krzysztof Gwizdała 19-latek, który 6 czerwca 2015 r. w Motyczynie koło Legnicy po pijanemu spowodował wypadek skutkujący ciężkimi obrażeniami ciała u jego pasażera, oprócz wyroku skazującego, usłyszał też dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
istotne.pl alkohol, policja, wypadek, prokuratura

Prokuratura Rejonowa w Legnicy wniosek o dobrowolne poddanie się karze skierowała do sądu 31 lipca 2015 r. 1 września br. przed miejscowym sądem zapadł uzgodniony z podejrzanym wyrok. Sprawca wypadku to legniczanin Radosław D. – wcześniej niekarany, z podstawowym wykształceniem, pracujący.

6 czerwca 2015 r. Radosław D. pił alkohol z pokrzywdzonym. Po południu mężczyźni wpadli na pomysł, aby gdzieś pojechać. Skazany, mimo że był nietrzeźwy i nie miał uprawnień do kierowania pojazdami, wsiadł za kierownicę auta pokrzywdzonego (Audi). Kolega usiadł obok.

W Motyczynie Radosław D. stracił panowanie nad prowadzonym samochodem, wypadł z drogi i uderzyło w drzewo. Jego pasażer doznał obrażeń ciała w postaci m.in. urazu brzucha z rozkawałkowaniem prawej nerki, stłuczenia kręgosłupa szyjnego oraz ostrej niewydolności oddechowej, które to obrażenia stanowiły ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu.

Przeprowadzone badania wykazały, że Radosław D. miał w wydychanym powietrzu stężenie alkoholu w wysokości 0,76 mg/l (1,42 ‰). Ww., przesłuchany w charakterze podejrzanego, przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i złożył wyjaśnienia, w świetle których okoliczności popełnienia zarzuconego mu przestępstwa i jego wina nie budzą wątpliwości. Wniósł też o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy.

Prokurator, mając na uwadze obowiązujące od 1 lipca 2015 r. nowe możliwości proceduralne i zważywszy na to, że cele kary zostaną osiągnięte bez przeprowadzenia rozprawy, przystał na to i skierował do sądu wniosek o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego uzgodnionego z podejrzanym.

Sąd podzielił stanowisko prokuratora i 1 września 2015 r. skazał Radosława D. na uzgodnioną z nim wcześniej karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na maksymalny dla sprawcy młodocianego okres 5 lat próby, oddając go w tym czasie pod dozór kuratora sądowego.

Wobec 19-latka orzeczono też środek karny w postaci dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych oraz – zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami – nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego w kwocie 10 000 zł.

Ww. będzie też musiał zapłacić na rzecz pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego kwotę 600 zł, opłatę w kwocie 300 zł oraz zwrócić koszty postępowania w kwocie prawie 430 zł.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy/ii