Wielkie sprzątanie na legnickich nekropoliach

Wielkie sprzątanie na legnickich nekropoliach
fot. UM Legnica Przed dniem Wszystkich Świętych na legnickim Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wrocławskiej dobiega końca wielkie sprzątanie.
istotne.pl wszystkich świętych

Mogiły porządkują ich opiekunowie, a pomagają uczniowie legnickich szkół i, oczywiście, pracownicy Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które zarządza nekropolią.

Uprzątane są głównie liście z grobów i alejek. Nie zapomniano o mogiłach, które nie mają opiekunów. LPGK apeluje, by odpady, takie jak: trawa, naturalne kwiaty i wieńce, gałęzie czy liście, wrzucać do ocynkowanych kontenerów. Na pozostałe odpady przeznaczone są kontenery w kolorze pomarańczowym. Tutaj mogą trafiać znicze, butelki plastikowe, torby i inne śmieci.

Na legnickiej nekropoli w niemal 42 tys. mogił spoczywa ok. 47 tys. zmarłych. Wszystkie są sfotografowane, opisane i umieszczone w internetowym serwisie identyfikacji grobów Grobonet. Dzięki temu systemowi, wpisując imię i nazwisko zmarłego, można w krótkim czasie zlokalizować mogiłę. Na cmentarzu od czterech lat przy kaplicy jest ustawiony infokiosk, który ułatwia odnalezienie grobu. Są też tablice z mapami cmentarza. To też ułatwi poruszanie się po nim.

W tym roku zarządca cmentarza - Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – zbudował za 700 tys. zł kolumbarium ze 178 niszami urnowymi. Powstało przy głównej alei cmentarnej w miejscu, gdzie stał stary, zniszczony mur, ogradzający niegdyś dawną nekropolię. Ten mur został częściowo rozebrany i wzniesiono na nim nową konstrukcję.

W centralnym odcinku kolumbarium zlokalizowano część celebralną, przy której są odprawiane nabożeństwa pogrzebowe. Zainstalowano też stylowe latarnie i kamery monitoringu. Dodajmy, że kolumbaria są coraz bardziej popularnym miejscem pochówków. Na nowej legnickiej nekropolii w Jaszkowie również jest taki obiekt na około tysiąca nisz oraz krematorium. Józef Wasinkiewicz, prezes LPGK, powiedział, że jeszcze 10 lat temu pochówki urnowe stanowiły zaledwie 3 procent wszystkich pogrzebów. Obecnie jest to 30 procent. LPGK zarządza też drugim niewielkim cmentarzem przy ul. Zielnej, dbając o jego estetykę i utrzymanie.

Również na trzeciej legnickiej nekropolii w Jaszkowie trwają przygotowania do dnia Wszystkich Świętych. Nowy cmentarz komunalny wybudowany kosztem 25 mln zł otwarto w maju 2013 roku. Na terenie 11 hektarów znajdują się 32 kwatery, mogące pomieścić ok. 15 tysięcy mogił. Wystarczą one na około 15 lat. Do tej pory na tym cmentarzu dokonano już ponad 140 pochówków ziemnych i kilkanaście urnowych.

UM Legnica/ii