Legnica znów na ekranie w jednej z głównych ról

Legnica znów na ekranie w jednej z głównych ról
fot. UM Legnica Dwaj Walijczycy, Steven Knapik i Kevin Phillips, zakochali się w Legnicy. Dlatego swój niezwykły film postanowili zrealizować w naszym mieście. Legnica kolejny raz trafi na ekran, i to w jednej z głównych ról.
istotne.pl film

Steven Knapik to szef walijskiej organizacji charytatywnej The Blue Balloon, który od 1997 roku współpracuje z legnickim Zespołem Placówek Specjalnych i V Liceum Ogólnokształcącym. Kevin Phillips to filmowiec, producent ze Studia Green Valley Films.

W ubiegłym roku wspólnie odwiedzili Legnicę. Szanowany i ceniony z powodu wsparcia udzielanego legnickim dzieciom Steven zna miasto od lat. Jego przyjaciel był tu po raz pierwszy, ale zachwycił się oryginalną historyczną architekturą, bogatą przyrodą i ludźmi, których poznał. Właśnie wtedy zdecydowali, że przygotowywany już do produkcji film „The Bench” („Ławka”) musi powstać nie w rodzinnej Walii, ale właśnie w Legnicy.

To wyjątkowy projekt. Realizowany w oparciu o wolontariat producencki i aktorski. Role obsadzone są amatorami. Występuje kilkudziesięciu uczniów V Liceum Ogólnokształcącego i dzieci z Zespołu Placówek Specjalnych. Do Legnicy zawitają też uczniowie z walijskiej szkoły specjalnej Pen-y-Cwm, by wziąć udział w filmie.

Nikt z ekipy nie pobiera honorariów. „The Bench” będzie pełnometrażowym filmem fabularnym, utrzymanym w konwencji fantasy. Grany jest w języku polskim, ale będzie miał angielskie napisy.

„Ławka” opowiada o życiu Dawida i Jo, dwóch bezdomnych nastolatków mieszkających w Polsce, których los uwikłał w walkę dobra ze złem. Ich życie odmienia się, gdy Dawid ulega wypadkowi, dzięki któremu rozwija się w nim nadprzyrodzona moc. To zmienia wszystko. Wspólnie, wyruszają na wyprawę, poszukując sposobów na wykorzystanie nowych umiejętności Dawida. Z narażeniem życia walczą po stronie sił dobra.

Steven Knapik oraz Kevin Phillips – reżyser filmu, autor scenariusza, dyrektor firmy producenckiej Green Valley Film Productions – wraz z grupą zaprzyjaźnionych filmowców (Alan Terrell, Matthew McCarthey, Richard Warner, Emma Wheeler i Gosia Jaworska) przybyli do Legnicy przed kilkoma dniami. Zostali bardzo ciepło przyjęci przez zaprzyjaźnione instytucje i prezydenta Tadeusza Krzakowskiego.

Prace na planie już ruszyły. Zdjęcia realizowane będą m.in. w parku Miejskim, na placu Słowiańskim, w Rynku, na ulicy Najświętszej Marii Panny i w internacie Zespołu Placówek Specjalnych przy ul. Piechoty.

Ekipa filmowa otrzymuje od miasta pełne wsparcie organizacyjne i logistyczne. Współpracuje z Zespołem Placówek Specjalnych, V LO i Szkolnym Schroniskiem Młodzieżowym. Zdjęcia w Legnicy potrwają do 20 września.

Premiera planowana jest na wiosnę 2016 roku. Film będzie prezentowany na międzynarodowych festiwalach. Zainteresowała się nim również brytyjska telewizja.

UM Legnica