Park kalisteniczny już jest!

Park kalisteniczny już jest!
fot. UM Legnica Dobiegły końca prace przy budowie parku kalistenicznego – street workout, kolejnej inwestycji Legnickiego Budżetu Obywatelskiego.
istotne.pl um legnica

10 września, po ostatnich procedurach odbiorowych, park kalisteniczny przekazany został użytkownikom. Powstał na terenie boisk treningowych w parku Miejskim, w sąsiedztwie wybudowanej wcześniej siłowni plenerowej.

– Kalistenika jest sportem dla każdego – mówi Adrian Zając, lider i pomysłodawca projektu. – Jest to forma aktywności fizycznej opartej na klasycznych ruchach, angażujących liczne grupy mięśniowe. Są to m.in. ćwiczenia takie jak podciąganie na drążku, wejście siłowe, pompka, przysiad i tym podobne – dodaje pan Adrian, sam aktywnie uprawiający ten sport.

Wszystkie urządzenia do ćwiczeń zamontowano na miękkiej syntetycznej nawierzchni. W minionym roku podobny obiekt został przekazany legniczanom w parku Bielańskim (sfinansowany z budżetu miasta). Cieszy się dużym powodzeniem.

Nasz rozmówca podkreśla, że Legnica, dzięki realizacji w ramach LBO parku kalistenicznego, dołącza do grona miast, które stawiają na promocję i popularyzację sportów na wolnym powietrzu.

– Obiekt ten nie jest klasyczną formą siłowni w plenerze – mówi. – Składa się natomiast z elementów konstrukcyjnych umożliwiających uprawianie sportu z wykorzystaniem masy własnego ciała.

Dodać przy tym warto, że powstały w Legnicy obiekt, dzięki swemu kompleksowemu charakterowi, jest jednym z nielicznych, o ile nie jedynym w Polsce, skonstruowanym w takiej formie. Na powierzchni 300 m² zgromadzono bowiem zarówno elementy konstrukcyjne do ćwiczeń kalistenicznych, jak również zestaw do coraz popularniejszego pole sport, poręcze gimnastyczne, kółka gimnastyczne i skrzynie do box jumpingu. Dzięki zastosowaniu nawierzchni tartanowej możliwe są ćwiczenia w ramach wolnej przestrzeni różnych form pompek, siadów czy przewrotów. Legnica urozmaiciła zaplecze sportowe o ciekawy, innowacyjny obiekt, który dzięki popularności, wschodzącej w kraju dyscypliny sportu, ma szansę stać się miejscem często odwiedzanym przez młodzież i osoby starsze.

– Kalistenika, jako sport dla każdego, zapewnia, przy odpowiednim zaangażowaniu, zdrowie, witalność oraz piękną, proporcjonalną sylwetkę. Zachęcam wszystkich legniczan do korzystania z nowo powstałego obiektu – dodaje z przekonaniem Adrian Zając.

UM Legnica