Obrazy Waltera Bayera mogą trafić do Legnicy

Obrazy Waltera Bayera mogą trafić do Legnicy
fot. UM Legnica Rodzina Waltera Bayera, wybitnego przedwojennego legnickiego malarza, zaproponowała przekazanie Muzeum Miedzi kilkadziesiąt płócien i rysunków tego artysty, będących w jej posiadaniu.
istotne.pl um legnica, muzeum miedzi

W poniedziałek (5 października) Ulf Hinke, potomek Bayera, wraz z małżonką Gudrum spotkali się z prezydentem Tadeuszem Krzakowskim i jego współpracownikami. Rozmowa dotyczyła właśnie przekazania tej cennej rodzinnej kolekcji. W spotkaniu uczestniczył prof. Siegfried Maser, przewodniczący Koła Przyjaciół Legnicy w Wuppertalu. – Chcemy, aby wszystkie dzieła artysty, będące w posiadaniu naszej rodziny, zgromadzić i prezentować w jednym miejscu – podkreślił Ulf Hinke. – Najlepszym do tego miejscem jest właśnie Legnica.

Prezydent Tadeusz Krzakowski zapewnił, że bardzo ceni ten gest, a dzieła w Legnicy będą godnie prezentowane. – Mam nadzieję, że zapoczątkuje to szerszą współpracę z niemieckimi partnerami – mówił prezydent Krzakowski – i doprowadzi do zgromadzenia w naszym mieście legnickich dzieł sztuki rozproszonych po świecie. Propozycja ma wymiar także międzynarodowy. Doceniam ten dar tym bardziej, że jest to część dorobku i spuścizny rodzinnej. To coś szczególnego i ważnego.

Przypomnijmy, że prezydent Tadeusz Krzakowski zabiega o przekazanie do naszego miasta zbiorów dotyczących Legnicy zgromadzonych w muzeum w Wuppertalu, naszym partnerskim mieście.

W kolekcji legnickiego Muzeum Miedzi zgromadzone są cztery obrazy Bayera. W tym zatytułowany „Mongolenschlacht”. Jego zakup do zbiorów Muzeum Miedzi wzbogacił kolekcję ikonografii bitwy legnickiej z 1241 roku oraz dokumentację twórczości artystów działających w Legnicy w okresie międzywojennym.


Walter Bayer (1883-1946), nauczyciel rysunków, malarz i ilustrator. Artysta urodził się 28 października 1883 roku w Legnicy, jako 16. z 18. dzieci Ottona Bayera, nauczyciela kierującego ówczesną Dornbuschschule, czyli ewangelicką szkołą nr 3 (dzisiejsza Szkoła Podstawowa nr 10 im. Zofii Kossak) przy ul. Jaworzyńskiej.

Waltera Bayera zgodnie z rodzinną tradycją przeznaczono do zawodu nauczyciela. Uczęszczał do Seminarium Nauczycielskiego w Legnicy. W 1904 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel, by po 4 latach podjąć trwające 1,5 roku studia nauczycielskie z zakresu rysunku we wrocławskiej Akademii Sztuki. Po ich ukończeniu pracował m.in. w Poczdamie, w Prusach Wschodnich i Pszczynie. W 1914 roku otrzymał posadę nauczyciela rysunku w rodzinnej Legnicy w Miejskim Gimnazjum. Jednak jego karierę zawodową przerwała I wojna światowa, w której wziął udział w randze oficera.

Do Legnicy powrócił w 1919 roku. Pracował do 1937 roku w gimnazjum, później w szkole im. Księcia Henryka (Herzog Heinrich Schule), w budynku dzisiejszego I LO. Jego wychowankami byli m.in. Hubertus Breitkopf, Eduard Frey i przede wszystkim Hans Jatzlau. W Legnicy Walter Bayer mieszkał najpierw przy Scheibestrasse 22 (dzisiejsza ul. Orzeszkowej, budynek nie zachował się), później (w latach 30. i 40.) przy Albrechtstrasse 11 (obecnie ul. Poselska 11, budynek zachowany).

W latach trzydziestych pełnił funkcję sekretarza stowarzyszenia Liegnitzer Kunstverein. W swojej twórczości podejmował tematy historyczne, utrwalał urodę współczesnej sobie Legnicy. Pracował jako ilustrator książek, wydawnictw muzycznych, druków reklamowych i propagandowych. Rysunki i karykatury zamieszczał w lokalnej prasie.

UM Legnica/Grażyna Humeńczuk, Muzeum Miedzi/ii