Po pijanemu spowodował ciężki wypadek drogowy

Po pijanemu spowodował ciężki wypadek drogowy
fot. www.sxc.hu (nkzs) Prokuratura Rejonowa w Legnicy prowadzi śledztwo w sprawie ciężkiego wypadku drogowego spowodowanego przez pijanego kierowcę.
istotne.pl alkohol, wypadek, prokuratura

Marek Z. wcześniej był już karany za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu, a za kierownicę usiadł w czasie obowiązywania dwuletniego zakazu prowadzenia pojazdów.

Legniczanin został aresztowany. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami prawo jazdy straci na zawsze.

13 sierpnia br. po północy Marek Z. jechał pijany (2,1 ‰ alkoholu w organizmie) z Kunic do Legnicy samochodem marki Nissan Almera. Przed przejściem dla pieszych przy moście na ul. Wrocławskiej ww. zamiast – tak jak inny pojazd – zatrzymać się, ominął samochód i wjechał na pasy, przez które przechodziły akurat 3 osoby. Dwóm kobietom udało się odskoczyć.

Trzecia osoba – mężczyzna w wieku 29 lat – został przez podejrzanego potrącony. Pokrzywdzony doznał ciężkich obrażeń ciała w postaci otwartego złamania obu nóg oraz prawego przedramienia, urazu twarzoczaszki, a także odmy płuc i uszkodzenia wątroby.

Jak ustalono, Marek Z. do grudnia br. w ogóle nie powinien siadać za kierownicę w związku z wcześniejszym skazaniem go (2 grudnia 2013 r.) za jazdę po alkoholu i orzeczonym dwuletnim zakazem prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Marek Z. usłyszał zarzuty:

  • prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, mimo wcześniejszego skazania za takie przestępstwo
  • spowodowania wypadku drogowego pod wpływem alkoholu, którego następstwem było spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu innej osoby.

Marek Z. przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia przestępstwa. Skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień, podając jedynie, iż nie pamięta dokładnie przebiegu zdarzenia.

Prokurator z uwagi na surowość grożącej podejrzanemu kary i w związku z tym obawę matactwa skierował do sądu wniosek o aresztowanie Marka Z. Sąd podzielił to stanowisko, stosując ten najsurowszy środek izolacyjny.

Markowi Z. za zarzucone czyny grozi kara od 9 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności (sprawcy trzeźwemu od 6 miesięcy do 8 lat). Po wejściu w życie 18 maja br. zmodyfikowanych przepisów m.in. kodeksu karnego, mających na celu zapewnienie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zaostrzających odpowiedzialność nietrzeźwych sprawców przestępstw drogowych, sąd – skazując Marka Z. – zobligowany będzie do orzeczenia wobec niego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio. Nadto w sytuacji, gdy ww. był już wcześniej prawomocnie karany za jazdę po pijanemu, sąd będzie musiał orzec wobec niego świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w wysokości co najmniej 10 000 zł.

Za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu z tak ciężkimi dla pokrzywdzonego skutkami, zgodnie z nowymi przepisami, sąd będzie musiał też orzec nawiązkę na rzecz ofiary również w kwocie co najmniej 10 000 zł. Postępowanie jest w toku.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy/ii