Malowniczy Beskid Śląski

Góry
fot. whitepress.pl Beskid Śląski jest pasmem górskim, które jest częścią Beskidów Zachodnich. Należy do łańcucha górskiego Karpat.
istotne.pl 0 wakacje, góry, miasto legnica

Reklama

Jest to bardzo popularne pasmo górskie, którego najwyższymi szczytami są Skrzyczne o wysokości 1257 m n.p.m. oraz słynna Barania Góra wznosząca się na wysokość 1220 m n.p.m.

Beskid Śląski jest pasmem górskim, które jest częścią Beskidów Zachodnich. Należy do łańcucha górskiego Karpat. Jest to bardzo popularne pasmo górskie, którego najwyższymi szczytami są Skrzyczne o wysokości 1257 m n.p.m. oraz słynna Barania Góra wznosząca się na wysokość 1220 m n.p.m.

Granice Beskidu Śląskiego

Pasmo to graniczy na zachodzie z Beskidem Śląsko-Morawskim (wyodrębnionym w roku 1968, do tego czasu całość traktowana jako Beskid Śląski, dzieli je Przełęcz Jabłonkowska). Od południowego wschodu omawiane pasmo graniczy z Beskidem Żywieckim (dzieli je Przełęcz Zwardońska, potok Czerna, a dalej rzeka Soła), zaś o wschodu z Kotliną Żywiecką. Od północy Beskid Śląski graniczy z Pogórzem Śląskim, a od północnego wschodu z Beskidem Małym (dzieli je Brama Wilkowska).

Pod względem historycznym przeważająca część pasma Beskidu Śląskiego przynależy do Śląska Cieszyńskiego (Górny Śląsk), zaś wschodnia oraz południowo-wschodnia część leży na obszarze Żywiecczyzny (Małopolska). Najbardziej popularnymi miejscowościami turystycznymi w Beskidzie Śląskim są takie miejscowości jak Szczyrk, Wisła, Ustroń, Bielsko-Biała, Istebna, Brenna.

Szlaki Beskidu Śląskiego

Najbardziej znanym szlakiem wiodącym przez Beskid Śląski jest oczywiście Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego. Rozpoczyna się on w Beskidzie Śląskim, w Ustroniu i następnie przebiega przez najwyższe partie polskich Beskidów aż do miejscowości Włosate w Bieszczadach. Jest to najdłuższy szlak wytyczony w polskich górach, który ma blisko 496 kilometrów. Szlak z Beskidu Śląskiego prowadzi dalej przez Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski i kończy się we wspomnianych Bieszczadach. Podążając szlakiem tym można dostać się na popularne szczyty takie jak między innymi Stożek, Babia Góra, Barania Góra, Turbacz, Jaworzyna Krynicka, Radziejowa czy Halicz.

Poza tym wytyczonych zostało całe mnóstwo innych szlaków. Wisła jest świetną bazą wypadową na Stożek Wielki, Stożek Mały, Soszów Wielki czy do Szczyrku (przez Przełęcz Salmopolską). Ze Skoczowa, Brennej czy Ustronia prowadzą szlaki na Równicę. Z Równicy zaś można podążyć na Trzy Kopce Wiślańskie. Ze Szczyrku można podążyć na Baranią Górę przez Skrzyczne, Małe Skrzyczne, a dalej przez Malinowską Skałę i Magurkę Wiślaną.

Polecany nocleg jako baza wypadowa w Beskid Śląski

Oferta „Spa w górach”
Hotel Klimczok
33-370 Szczyrk-Biła
ul. Poziomkowa 20
tel. +48 33 47 62 559
www.klimczok.pl

iza

Reklama