Paraolimpiada, czyli rywalizacja i świetna zabawa

Paraolimpiada, czyli rywalizacja i świetna zabawa
fot. UM Legnica Setki dzieci, nauczycieli, opiekunów i rodziców świetnie się bawiło podczas XIII Legnickiej Paraolimpiady TPD oraz rodzinnego festynu integracyjnego „Pożegnanie lata 2015”.
istotne.pl um legnica, paraolimpiada

Imprezy pod patronatem prezydenta Legnicy odbyły się we wtorek (22 września) na kompleksie boisk treningowych w parku Miejskim. Igrzyska otworzyła zastępca prezydenta Dorota Purgal, życząc uczestnikom wspaniałych wrażeń i dobrej zabawy.

To było wielkie święto dla dzieci i młodzieży. Na stadion przybyło z regionu legnickiego pół tysiąca niepełnosprawnych wychowanków placówek opiekuńczych, szkół specjalnych, przedszkoli i warsztatów terapii zajęciowej. Rywalizowali m.in. w kręglach, slalomie na wózku, rzucie piłką lekarską, łucznictwie i biegach.

– Dla tych sportowców to prawdziwe święto – mówi Marek Szymczyk, rehabilitant z Zespołu Szkół Integracyjnych w Legnicy. – Przygotowując się do zawodów, mobilizują się do ćwiczeń. Sprawdzają się podczas rywalizacji. Zdobywają medale, które są dla nich wielkimi trofeami. I przede wszystkim mogą wyjść z domu i świetnie się bawić.

Aleksander z III klasy Gimnazjum w ZSI startuje w paraolimpiadzie po raz trzeci. – Dla mnie to zawody pełne dobrej zabawy – dodaje nastoletni sportowiec.

Kazimierz Pleśniak, prezes legnickiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, podkreśla, że paraolimpiady odbywają się dzięki wsparciu samorządów, głównie legnickiego, i sponsorów.

Nie tylko rywalizacja sportowa była atrakcją tego spotkania. Były też występy artystyczne, loterie i poczęstunek dla uczestników. Do organizacji imprezy dla paraolimpijczyków włączył się Klub Sportowy MKS „Miedź Legnica” wraz ze Stowarzyszeniem Kibiców „Tylko Miedź”.

Legnicka Paraolimpiada TPD jest wielkim sportowym przedsięwzięciem, które na stałe wpisało się już w kulturalno-sportowy kalendarz naszego miasta. Co roku bierze w niej udział około 500 niepełnosprawnych sportowców z sześciu powiatów (legnickiego, lubińskiego, jaworskiego, polkowickiego, głogowskiego i złotoryjskiego), a celem paraolimpiady jest umożliwienie wszystkim, bez wyjątku, sprawdzenia swoich sił w sportowych zmaganiach na miarę swoich możliwości.

UM Legnica